Kültür

Bursa Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı

Bursa’nın Kültürel Özellikleri Nelerdir? Bursa’nın, halk müziği çalgıları, yöresel oyunları, giyim ve kuşamı hakkında bilgi
Bursa mevlid ve karagözden, oyun havalarına, koçaklamalardan, ağıtlara, ninnilere kadar çok zengin bir müzik folkloruna sahiptir. Vurmalı sazlardan davul. tef. zil ve kaşık eşliğinde çeşitli oyunlar kızlı-erkekli gruplarca oynanır.
Yörenin ezgi yapısına bakıldığında Kerem, garip müstezad, kalenderi ve misket ayaklarındaki ezgilerin çoğunlukta olduğu görülür. En ünlü oyunları kız havası, menekşe, cezayir, koylü güvendesi, alçak (engini oyun. yüksek oyun vb. dir. Ayrıca Bursa kılıç-kalkan oyunu müziksiz kılıç yardımıyla oynanan meşhur bir oyundur. Başlıca 6 figürü olup 8 kişiyle oynanır. Kılıç kalkanın birbirine vurulmasıvla çıkan ses oyunun ritmini sağlar. Bunların dışında başta karagöz-gölge oyunu olmak üzere diğer seyirlik oyunlar da Bursa geleneksel oyunlarında önemli bir yere sahiptir.
Giyim-Kuşam: Günümüzde Bursa da çağdaş giysiler egemendir. Kırsal kesimde erkekler renkli kumaşlardan yapılma işlemelerle süslü kıyafetler giyerler. Pantolon yerine potur, şalvar, çakşır, cepken ve gömlek giyerler. Ayaklarına mes, üstüne abam sarık sarılan keçe ve külah da yaygın giysilerdir. Kadınlar 2 çeşit giysi kullanırlar. Bunlar “üçetekli giyim” ve “şalvar içlikli” giyimdir. Üç etekli giyimde üç etek denilen elbise ve alta şalvar giyilir. Uçkur ince ipek bürümcekten yapılmıştır. Gömlek yine ipekten cepken Bursa kadifesinden yapılmıştır. Bursalı kadınlar bellerine gümüş kemer takarak renk renk ovalardan yapılma yemeniler bağlarlar

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı