Tarih

Bursa Tarihi, Bursa İlinin Kısaca Tarihçesi

Bursa Tarihi. Bursa’nın tarihi özellikleri, Osmanlı’nın ilk başkenti bursa fethi tarihi. Bursa İlinin tarihçesi hakkında kısa (kısaca) özet bilgi.
Eskiçağ’da Bithynia kralı Prusıas’ın adından Krusa adı verilen Bursa, daha sonra Romalılara, Roma İmparatorluğunun ikiye ayrılmasından sonra da, Doğu Roma İmparatorluğu’nun (Bizans) egemenliğine girdi. Zaman zaman Müslüman Arapların akınlarına uğrayıp, İznik’i 1080 yılında kendisine merkez yapan Anadolu fatihi Süleyman Şah tarafından fethedildi. Bir süre sonra yeniden Bizanslılara geçip,Osmanlı Beyliğinin ilk dönemlerinde Osman Bey tarafından kuşatıldı ve on yıl süren bu kuşatmadan sonra, 1326’da Osman Beyin oğlu Orhan Gazi tarafından fethedilerek, Osmanlı Beyliğinin merkezi yapıldı.
Türk dönemine gelinceye kadar kale içinde kalan kent, O dönemden sonra kale dışına da taşıp büyümeye başladı. Özellikle Yıldırım Bayezit I döneminde ünlü Ulu cami’nin yapılması (1399), yüksekteki Hisar semtinin (kentin eski çekirdeği) dışında düzlükte yeni bir kent çekirdeğinin doğmasına neden oldu. Kent bu yeni çekirdek çevresinde gelişirken, 1402’de Timur’un askerleri tarafından yağmalanıp, ateşe verildi. Bu olay ve fetret devrindeki şehzade çekişmeleri nedeniyle başkent Bursa’dan Edirne’ye taşınınca bütün canlılığını yitiren kent, Murat II ve Fatih Sultan Mehmet dönemlerinde yeniden gelişmeye başladı. Fatih’in ölümünden sonra, şehzadeleri arasındaki savaşımda Bur-sa’da adına para bastıran şehzade Gem kendini sultan ilan etti.
XVI. yy’ın ikinci yarısından başlayarak bazı ayaklanmalardan zarar görmesine karşın, Osmanlı devletinin üç büyük merkezinden biri olma özelliğini koruyan Bursa’nın XVII. yy’daki nüfusu 50 000 dolayındaydı. Evliya Çelebi’nin verdiği bilgilere göre 23 000 evi ve çarşılarında 9 000 dükkan vardı.
Osmanlı yönetim örgütünde Anadolu eyaletine bağlı Hüdavendigâr sancağının merkezi olan Bursa, 1841’de Hüdavendigâr vilâyetinin merkezi oldu. 1855’te büyük bir depremden sonra nüfusu 35 000’e düştüyse de, yy’ın son yıllarında yeniden 76 000’e yükseldi.
8 Temmuz 1920’de Yunan işgaline uğrayan Bursa, 10-11 Eylül 1922’de büyük zarar gördüğü bu işgalden kurtarıldı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı