Sağlık

Burun Nedir ve Ne İşe Yarar?

Burun görevi nedir, Burun tıkanıklığının sebebi ve sonucu nedir, Üç duyu organımızdan biri olan burun hakkında bilgi.
Balık, amfibik, sürüngen, kuş ve memelilerin çoğunda iki burun deliği bulunur. Burun delikleri kafanın ön kısmında ve ağza doğru uzanan tüplerdir. Memelilerin çoğunda bu tüpler, yüzde burun adını verdiğimiz özel bir çıkıntıda son bulur.
Burun ve tüplerinin iki önemli işlevi vardır: İlki ağız kapalıyken ya da yemekle doluyken havanın içeri girerek akciğerlere ulaşmasını sağlamaktır. İkincisi de burun deliği duvarlarında bulunan özel sinir uçlarının havadaki kokulara ilişkin sinyalleri algılamasıdır. Bu sinirler beyne mesaj iletir ve koku duygusunu meydana getirir. İnsanlar ve diğer hayvanlar yemek yerken de burunlarını kullanırlar; çünkü yenilen yiyeceğin tadını aslında burun algılar.
İnsanlar 10.000 – 40.000 değişik kokuyu ayırt edebilirler. Ancak birçok hayvanın koku alma duyusu oldukça gelişmiştir. Örneğin iz süren bir tazı, bir insanın koku alma duyusunun bir milyon katı fazlasına sahiptir. Bu nedenle de saklanmış uyuşturucuların bulunmasında ya da bir suçu çözecek kanıtların ele geçirilmesinde kullanılırlar.
Burunların biçim ve büyüklükleri farklı olabilir. Bir filin burnu ve üst dudağı, hortumunu oluşturur. Bir balinanın burnu, tepesinde bulunan büyük delikten ibarettir.
Havadaki kimyasallar, burnunuzdaki nemli sinir uçlarında çözünür. Bu kimyasallar, sinirlerin beyninize mesaj iletmesini ve koku duyusunu algılamanızı sağlar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı