Bilgi Dünyası

Buzdolabı Nasıl Çalışır, Kısa Bilgi

Buzdolabı nerelerde ne amaçla kullanılır, Buzdolabı ölçüsü nasıl olmalıdır, Buzdolabı hakkında kısa bilgi.
Buzdolapları, yiyecek ve içecekleri soğuk tutmak için kullanılır. İnsanlar, evlerinde taze yiyecekleri depolamak ve hatta bir miktar donmuş yiyecek saklamak için küçük buzdolapları kullanır. Tırlar ve gemilerdeyse çok büyük soğutucuları konteynerlere yerleştirirler. Bu önlem malzemelerin uzun süreli yolculuklarda zarar görmemesini sağlar.
Buzdolapları yiyecekleri yaklaşık 5°Cde tutar. Buharlaşma yoluyla çalışırlar. Bir sıvı gaz haline dönüşürken çevresinden ısı alır. Buzdolapları içinde bulunan ısıyı dışarı çıkararak içerisinin daha soğuk olmasını sağlar. Serinletme işlemi dondurucu madde denilen bir maddenin buharlaştırılması yoluyla meydana gelir. Dondurucu madde, birbiri ardına dizilmiş boruların içinden geçer.
Bazı buzdolapları kompresör adı verilen bir cihaz yardımıyla dondurucu, maddenin borular devresindeki akımını sağlar. Bazıları da dondurucu maddenin dolaşımını sağlamak için gaz alevinin ısısını kullanır. Bunların herhangi bir oynar parçası yoktur ve ses yapmazlar.
Kompresörle çalışan bir buzdolabında kompresör, kondansatör borularından dondurucu maddeyi pompalar, böylece madde ısıyı alarak sıvıya dönüşür. Sıvı dondurucu madde, buharlaşma borusundan geçerken ısı alarak ve serinletici etki yaratarak buharlaşır. Buhar kompresöre geri döner ve döngü tekrarlanır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı