Bilgi Dünyası

Buzulllar Nerelerde Görülür, Hakkında Bilgi

Buzul çağı nedir ne zaman görülmüştür, Buzullar nasıl oluşur, Buzulların erimesine neden olan faktörler.
Buzul, hareket eden bir buz kütlesi-dir. Buzullar yeterli miktarda kar, buz katmanı oluşturduğunda meydana gelir. Avrupa Alplerinde ve diğer yüksek alanlarda, Alaska’da ve Kuzey Kanada’da, Yeni Zelanda, Grönland ve Antarktika’da görülür.
Buzullar genellikle yüksek dağlık alanlarda ortaya çıkar. Tabandan başlayan buz tabakaları yumuşak ve kaygan bir duruma gelerek, katmanlar halinde bayır aşağı harekete geçer.
Buz bir süreliğine bir kaya kütlesi ya da barikata rastlayana kadar yavaş ilerler. Buzullar değişik hızlarda hareket ,eder, genellikle bu hız günde 1 cm’den 1 m’ye kadar değişkenlik gösterir. Orta bölümler daha hızlı, vadilerin kenarlarına dayanan köşe kısımlar daha yavaş hareket eder. Buzullar, büyük buz kütleleri kopunca denize inebilir ve burada aysbergler oluşturur. İklim ya da hava koşulları daha sıcaksa eriyebilir.
Buzul rekorları:
Dünyanın en büyük buzulu olan Antarktika Lambert Buzulu 514 km uzunluğunda.
Dünyanın en hızlı hareket eden buzulu Grönland Quarayac Buzulu günde 20 m hareket eder.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı