Bilgi Dünyası

Çadır Nedir? Nerelerde Kullanılır?

ÇADIR, kırda ve açık havada korunmayı sağlayan taşınabilir bir barınak türü. Su geçirmez, sık dokunmuş bez, keçe, kıl dokuma ya da deriden bir örtünün direkler üzerine gerilmesiyle kurulur. İklime ve coğrafi koşullara göre biçimleri değişebilen çadırlar çok eskiden beri çeşitli ülkelerde kullanılmıştır.
İç Asya’da Kırkızların çadırları yuvarlak ve kubbelidir. Bunlara “keçe ev” denir. Oğuzların ve Uygurların çadırları da böyledir. Ayrıca kubbesi koni biçimli olanlar da vardır. Çadır tipleri daha sonraki mimarlık yapılarını ve özellikle Selçuklu türbelerini etkilemiştir. Günümüze ulaşan tarihsel belgelerden, Göktürklerin de çadırlarını çok özenerek yaptıkları, içlerini halılar ve değerli eşya ile döşedikleri öğrenilmektedir. Türkistan’da, Türkmenistan’da ve Kazakistan’da “yurt” adı verilen yuvarlak çadırlardan yararlanılmıştır.

Osmanlı da Kullanılan Çadırlar

Osmanlı ordusunda sık dokunmuş bezden yapılan çok çeşitli çadır tipleri vardı. Askerler bu çadırlarda her türlü hava koşullarına karşı korunurdu. Padişahların konaklaması için kullanılan “hünkar çadırı” ile “paşa çadırları” bir kaç direkli olup oldukça genişti. İçleri nakışlarla ve işlemelerle süslüydü. Ayrıca devlet yöneticilerinin bir araya gelip durum değerlendirmesi yaptıkları “divan çadırı”, gizli görüşmeler için “halvet çadırı”, hamam olarak kullanılan “kurba çadırı” ve “hastane çadırı” vardı.
Kuzeyde soğuk ülkelerde, sıcak bozkırlarda ve çöllerde barınak olarak çadır kullanılmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı