Biyografi

Cahide Sonku Kimdir, Filmleri Nelerdir

Cahide Sonku kimdir. Cahide Sonku hayatı ve filmleri hakkında bilgi.

(1917, Sana, Yemen -18Mart 1981, İstanbul) Tiyatro ve sinema oyuncusu.

Ortaöğrenimini sürdürürken Halkevlerinin temsil kolunda çalışmaya başladı. Bir süre İstanbul Belediyesi Konservatuarı’na devam etti. 1932-1933 sezonunda Şehir Tiyatroları’nda Yedi Köyün Zeynebi adlı oyunla sahneye çıktı. Kısa süreli ayrılmalarla 1949’a kadar Şehir Tiyatroları’nda çalıştı. Mucize, Peer Gynt, Köksüzler, Unutulan Adam, Hamlet, Balaban Ağa, Müfettiş, Pazartesi-Perşembe, Karamazof Kardeşler, Mırnav, Macbeth, Ayak Takımı Arasında, Sürtük, Yaban Ördeği, Kral Lear, Çifte Keramet, Aynaroz Kadısı, Bir Kavuk Devrildi, Kuru Gürültü, Makine, Şermin, Aptal, Otello, Ceza, Şamdancı, Kış Masalı, Elektra, Vanya Dayı, Yayla Kartalı, Düşman, Faust bu dönemde sahneye çıktığı oyunlardan bazılarıdır.
Cahide Sonku. 1933’te Söz Bir Allah Bir filmiyle başladığı sinema çalışmalarıyla ünlendi. Sinemamızın ilk yıldız kadın oyuncusu oldu. Rol aldığı filmlerden bazıları, Aysel Bataklı Damın Kızı, Şehvet Kurbanı, İlk ve Son, Akasya Palas, Kıskanç, Yayla Kartalı, Senede Bir Gün, Yuvamı Yıkamazsın’dı.
Yerli Film Yapanlar Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada en başarılı kadın karakter oyuncusu seçildi. Fedakâr Ana adlı filmin yönetmenliğini de yapan Cahide Sonku, Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni oldu. 1950’de Cahide Sonku Film’i kurdu. Talat Ar-temel, Sami Ayanoğlu ile birlikte 1951’de Vatan ve Namık Kemal adlı filmi yönetti.
1951-1952 sezonunda yeniden Şehir Tiyatroları’nın kadrosunda yer alan Cahide Sonku, Soygun, Son Koz, Tartuffe, Yavru Kartal, Gelin adlı oyunlarda 1954’e kadar rol aldıktan sonra yeniden film yapımcılığına başladı. 1954’te seyirci rekoru kıran Beklenen Şarkı adlı filmi çeken şirket, Zeki Müren’i de ilk kez kamera karşısına çıkardı. Aynı yıl film şirketinin yanması üzerine ekonomik sorunlar, sıkıntılar yaşayan sanatçı, eşi Talat Artemel’in 1957’de ölümünden sonra düzensiz bir yaşam sürmeye başladı. 196l’de bir sezon Dormen Tiyatrosu’nda sahneye çıktı.
Sanatçı, Site Sineması’nın üst katındaki Site Tiyatrosu’nda 1962-1963 sezonunda Cahit Irgatla kurduğu kısa ömürlü Cahitler Tiyatrosu’nda, Ocak ve Dişi Örümcek adlı oyunları sahneledi. 1963-1964 sezonunda Şehir Tiyatroları’na dönerek Altı Kişi Yazarını Arıyor, Coriolanus gibi oyunlarda rol aldı. Ancak eski başarısını gösteremedi. 1972’de görevini aksattığı gerekçesiyle Şehir Tiyatroları’yla ilgisi kesildi.
Cahide Sonku yaşamının son yıllarını alkol bağımlısı olarak yoksulluk içinde geçirdi.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı