Biyografi

Cahit Külebi Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Cahit Külebi Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Cahit Külebi Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Cahit Külebi 1940’tan sonraki yeni şiir akımına katıldı. Halk şiirinin ve halk zevkinin duygularım kendine özgü bir dil ve anlatımla dile getiren ürünler verdi. Toplum konuları ve olaylarından fazla, kendi iç dünyasının duygusunu ve sesini işledi. Memleket manzaralarını, çağdaş güzellemeler biçiminde sunan manzumeler de yazdı. Çocukluk ve ilk gençlik döneminin hafif sislere bürünmüş anıları da kendisi için zaman zaman kaynak ve malzeme olarak kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşını ve Atatürk’ten çok Mustafa Kemal’i kendine özgü bir ortam içinde destanlaştırdı. Başlıca eserleri şunlardır: Adamın Biri, Rüzgar, Atatürk Kurtuluş Savaşında, Süt, Şiirler, Türk Mavisi, Yeşeren Otlar: (şiirler).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı