Biyografi

Cahit Sıtkı Tarancı Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Cahit Sıtkı Tarancı Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Cahit Sıtkı Tarancı Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet
Cahit Sıtkı Galatasaray’da öğrenci iken, pek genç yaşta yazdığı şiirlerle kendisini tanıttı. Kısa zamanda haklı bir üne kavuştu. Cumhuriyet dönemi şiiriyle 1940 sonrası şiiri arasında bir köprü, bir bağlantı kurmuş durumdadır. Başlangıçta Beş Hececiler dışında heceyle ve hececilik kurallarıyla yazmıştı. Giderek bu tutumunu bıraktı; dış yapı bakımından Orhan Veli ve arkadaşlarının yoluna kaydı. Ancak hiç bir zaman kendi asıl şiir karakterinden uzaklaşmadı. Yakın arkadaşı Ziya Osman Saba gibi mütevazı, sakin, rahat ve temiz Türkçesi ile, yine onun gibi mütevazı günlük yaşam konuları ve manzaraları ile meşgul oldu. İhtirastan uzak, küçük mutlulukları dile getirdi.
Sevgiyi, sevginin çeşitli avuntularını sergileyen şiirleriyle sevdi ve sevildi. Bu yönüyle. Yunus Emre’nin «Sevelim-sevilelim» felsefesini günümüze uygulamış gibidir. Aşkın minnetsiz ama mütevazı yaşamının tatlılıklarını şiir-leştiren Cahit Sıtkı söz yerinde ise ölümün tatlılıklarını da aynı ustalıkla yaşadı ve okurlarına yaşattı.
Edebiyatımızda ölüm temasını onun kadar çok işleyen ama tiksindirmeden, ürkütmeden işleyen bir başka şairimiz yok gibidir. Şiirin yanında zaman zaman nesir dalında da ürünler veren Cahit Sıtkı Tarancı, bu dalda başarılı ve kalıcı eserler yaratmış sayılamaz. Denemeleri, birkaç makalesi, birkaç hikayesi içinde nesrinin en güzel örnekleri mektuplarıdır ki bunlar da sanat kaygısı ile kaleme alınmış değil, içinden geldiği gibi satırlara dökülmüş şeylerdir ve bununla birlikte çağdaş Türkçe’nin pek çok güzellikleri ile doludur. 1946’da CHP’nin açtığı şiir yarışmasında birinciliği kazanan ünlü Otuz Beş Yaş manzumesi, Türkiye’nin en popüler şiirleri arasında yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı