Biyografi

Cahit Tanyol Kimdir, Kısaca Hayatı, Eserleri

Cahit Tanyol kimdir, eserleri, biyografisi, kitapları. Cahit Tanyol’un Hayatı hakkında bilgi

Cahit Tanyol 1914 yılında Nizip de doğdu. Cahit Tanyol Adana Erkek Öğretmen Okulunda ve Gazi Eğitim Enstitüsünde okudu. Anadolu kentlerinde ve İstanbul’da Türkçe öğretmenliği yaptı. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirip lise öğretmeni sonradan da sosyoloji doçenti oldu. Edebiyat Fakültesinde genel sosyoloji profesörlüğü yaptı,
İzmir’de Aramak dergiyi 16 sayı çıkardı. Şiirleri ve yazılarını önce bu dergide yayımladı. İstanbul’da Yenilik, Değirmen, Medenî dergilerini yönetti. Varlık’ta ve diğer dergilerde şiirler ve yazılar, Cumhuriyet gazetesinde makaleler ve denemeler yazdı.

Cahit Tanyol Kitapları, Eserleri

Kurtuluş ve Fetih Destanı (1969), Sanat ve Ahlâk (1953), Sosyal Ahlâk (1960), Kuruluş ve Fetih Destanı 51969), Sosyolojik Açıdan Din, Ahlâk, Lâiklik ve Politika Özerine Diyaloglar (1970), Atatürk ve Halkçılık (1981), Lâiklik ve İrtica (1989), Son liman (şiir, 1991).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı