Biyografi

Çakırcalı Mehmet Efe Kimdir?

ÇAKIRCALI MEHMET EFE (Çakırcı Efe), Osmanlı Devletine karşı ayaklanan bir zeybek (1872-1912). Ödemiş yakınlarında bir köyde doğmuş, İzmir, Aydın ve Muğla dolaylarında ün kazanmıştır. Babası Ahmet Efe bir kaç kez dağa çıkmış, devletin güvenlik kuvvetleri tarafından öldürülmüştür.
Çakırcalı Mehmet Efe yirmi beş yaşına gelince babasının öcünü almak için dağa çıktı. Beş kişilik bir çete oluşturdu ve hükümete karşı olduğunu açıkladı. Zeki ve cesur bir gençti. Varlıklı kimselerden zorla topladığı paraları yoksullara dağıttı. Özünde yol kesen bir eşkıya olmasına karşın, bu tür popülist çıkışlarıyla giderek “kahraman” olarak tanındı, halk tarafından da sevildi.
Çakırcalı Mehmet Efe çok iyi silah kullanıyordu. Bir çok saldırıdan sağ kurtulmayı başardı. Bir çarpışma sırasında karanlıkta kendi adamlarından biri tarafından yanlışlıkla öldürüldü.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı