Bilgi Dünyası

Çalı Adamları Kimlerdir, Nerede Yaşarlar

Güney Afrika’da yaşayan Çalı Adamları topluluğu, Çalı Adamlarının bilinmeyenleri.
Çalı adamları, Güney Afrika’da San diye adlandırılan bir grup insandır. Çoğu Botswana ve Namibya’daki Kalahari Çölü ve yakınında yaşar.
Bir kısım San, tarlalarda çalışırken diğerleri göçebedir. Muhtemelen toplam 80.000 Çalı adamı var dır., Göçebeler 25 ile 30 kişiden oluşan topluluklar halinde yaşar. Her topluluğun kendi alanı bulunur. Bu göçebe gruplar avcı-toplayıcıdır.
Sert çöl koşullarında hayatta kalmayı öğrenmişlerdir ve sadece kum veya çalılık gibi görünen yerlerde bile yiyecek ve su bulabilirler.
Çalı adamları, vahşi hayvanları öldürmek için yay ve ucu zehirli oklar kullanır. Erkek çocuklara nasıl avlanılacağı öğretilir ve büyük bir hayvan öldürene kadar evlenmelerine izin verilmez. Topluluğun diğer üyeleri kökler, yemişler ve tohumlar toplar.
Bir yerden diğerine taşınmak
Topluluk, yiyecek ve su bulmak için sıkça taşınır. Bebeklerini sırtlarındaki deri torbalarda, sularını deve kuşu derisinden yapılmış mataralarda taşırlar. Sahip oldukları çok az eşya, hafif ve taşınması kolaydır. Bazen dallardan ve otlardan yarım daire şeklinde barınaklar yaparlar. Geceleri yaşlıların anlattıkları hikayeleri dinlerler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı