Nedir

Cam Nedir, Nasıl Yapılır Kullanım Alanları Nelerdir?

Camın ham maddesi nedir, Cam çeşitleri nelerdir, Cam işleme sanatı hakkında bilgi.
Pencere camları, su bardakları, süs eşyaları, pişirme kapları, otomobil camları günlük yaşantımızda kullanılan cam çeşitlerinden sadece birkaçıdır. Lensler, teleskop aynaları ve fırınlar için özel camlar kullanılır.
Günümüzde kullanılan camların büyük çoğunluğu kum, soda tozu ve kireç taşı karışımının 1500°C’de fırında eritilmesiyle üretilir. İçeriğe eklenecek malzemeler konulmadan önce bir miktar kırık cam konularak işlem hızlandırılır.
Karışım eridikçe saflıktan uzak kısımların tümü yüzeye çıkar ve yüzeyde ayıklanarak atılır. Erimiş cam, yapışkan bir duruma gelene kadar soğumaya bırakılır. Daha sonra kalıplara konarak üstleri örtülür.
En ucuz cam türü, pencereler için kullanılan yaprak camdır. Erimiş cam fırından alınır ve ince yapraklar oluşturacak şekilde silindirden geçirilir.
Tabaka camlar erimiş camın levhalar oluşturacak şekilde düzleştirilmesiyle meydana gelir. Kenarlar daha sonra düzleştirilerek makineyle cilalanır. 1952’de Alastair Pilkington yüzen cam adını verdiği yumuşak ve cilalı bitiş yerleri olan camı bulmuştur. Araba camları tabakalarca yüzen camın ve lamine cam adı verilen özel bir plastiğin bir araya getirilmesiyle elde edilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı