Bilgi Dünyası

Camilerin Tarihi Gelişimi ve Tarihteki Yeri

Camilerimizin tarihsel gelişimi nasıldır, Tarih sahnesinde Camilerin yeri ve özellikleri.
Cami mimarisinin gelişiminde 8. yy. dan sonra ülkelere göre değişen ve oldukça büyük farklılıklar gösteren bir arayışın çabası gözlenir. Camiler, tarih içinde çok değişik biçimlerde planlanmıştır.
12. yy.da İran ve Endülülüs Emevi sanatı çerçevesinde belirli bir cami tasarımına ulaşılmıştır. Buna karşılık Anadolu’da cami mimarisinin gelişimi 19. yy. sonuna kadar devam etmiştir.
(1399) Bursa Ulu Camisi; (1438-1447) Edirne’deki Üç Şerefeli Cami; 16. yy.da Mimar Sinan ve yardımcılarının yaptıkları Selimiye Camisi, Sinanpaşa Camisi, Mihrimahsultan Külliyesi, Beylerbeyi Camisi (1778); Eyüpsultan Camisi (1789-1800); Bebek Cami (1912); Şişli Camisi (1945) Osmanlı imparatorluğu ve Cumhuriyet döneminde yapılan camilerin en seçkin örneklerinden birkaçıdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı