Kültür

Çanakkale Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı

Çanakkale’nin Kültürel Özellikleri Nelerdir? Çanakkale’nin türküleri, halk müziği çalgıları, yöresel oyunları, giyim ve kuşamı hakkında bilgi
Çanakkale halk müziğinde bazı Anadolu şehirleriyle Rumeli-Trakya ezgilerinin etkisi sezilir. Bu özellik oyunlarda ve türkülerde de kendini gösterir. Çanakkale’de manileri ezgiyle söyleme geleneği vardır.
Yörenin en ünlü türküleri. Evreşe Yolları. Yeşil Çimene, Karyolamın Demiri. Pınar Bastan Bulanır. Karafilin Moruna. Çemberimde Gül Oya’dır. Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı adlı türkü Kastamonu ve Tuna üzerindeki Adakale’de derlenmiştir.
Yörede kullanılan halk sazlarının başında davul ve dümbelek gelir. Vurmalı sazlardan tef. zil. zil maşa ve kasık yaygındır.
Çanakkale halk oyunları Ege bölgesi oyunlarının özelliklerini taşır. Başlıcaları zeybek ve halay türündedir. En ünlü oyunları bıçak havası, dört güllü, hora ve kaba güvende, incekovun, bengi, Gelibolu zeybeğidir.
Giyim Kuşam: Yörede giyim-kuşam ver yer değişiklikler gösterir. Kadın giyiminde şalvar, peştamal atkı gibi giysilerle, yemeni ve ak başörtü vardır. Bazı yörelerde Çanakkaleli kadınlar düğün benzeri eğlence yerlerinde başta altın olmak üzere çeşitli takılar takarlar. Bazı yerlerde ise geleneksel giysilerle çağdaş giysilerin bir arada kullanımı bir giyim kuşam özelliği olarak görülmektedir.
Geleneksel erkek giyiminde ayaklarda yemeni ve yün çorap bulunur. Mandalas adlı koflu şalvar ya da çakşır bacakları örter. Üste pamukludan uzun kollu gömlek, camadan, renkli kısa bir yelek giyilir. Bele kuşak, başa poşu sarılır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı