Bilgi Dünyası

Çankaya Köşkü Hakkında Bilgi

Çankaya köşkü hakkında bilgi. Çankaya köşkün özellikleri, mimari yapısı, tarihi özellikler hakkında bilgi.
Türkiye Cumhuriyeti devlet sisteminde 29 Ekim 1923 tarihinden itibaren tesis edilen Cumhurbaşkanlığı makamının ilk resmi konutu.
Ankara’da Çankaya sırtlarındadır. Eski Ankara bağ evleri biçiminde tasarlanan bu yapı 1921’de Mustafa Kemal Paşa’ya Ankara halkı tarafından armağan edildi. Buraya önce “ordu köşkü” adı verildi. Mimar Vedat’ın 1923’te yaptığı bazı değişikliklerle bugünkü şeklini aldı. Atatürk 1922’den 1932’ye kadar bu köşkte oturdu. 1950’de içindeki eşyalar ile birlikte müze haline getirildi. Bu müzede koltuklar, bilardo masası, perdeler, elbise dolapları, madalyalar, tablolar, çay takımları, piyano, kütüphane, masalar, karyola ve dost devletlerin gönderdikleri armağanlar bulunmaktadır.
İkinci Cumhurbaşkanlığı Köşkü ise 1932’de ilk köşkün alt yanında yapılmıştır. Geniş ve bakımlı bahçesi, görevlilerin daireleri ve lojmanları ile geniş bir site görünümündedir. Bir dinlenme salonu, çalışma odaları ve Ankara’nın bütünüyle görülebildiği bir terası vardır. Birinci katı resmi dairedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanları görev süreleri boyunca aileleriyle birlikte burada ikamet ederler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı