Bilgi Dünyası

Çankırı Tarihi Kısa Özet, Çankırı İlinin Tarihçesi Kısaca

Çankırı İlinin Kısaca Tarihçesi ( Tarihi )
ÇANKIRI, İç Anadolu bölgesinin kuzey sınırında kent ve il merkezi. Adı önce “Gankrakale”ydi, sonra Kangırı, oldu. Uzun süre buraya “Çangırı” denildi. 1925’te ise günümüzdeki adını aldı.
Çankırı, bir dönem Pontus Devletinin egemenliğinde kaldıktan sonra Roma ve Doğu Roma İmparatorluklarına bağlandı. Anadolu akınları sırasında İslam ordularının istilasına uğradı. Malazgirt Savaşandan (1071) sonra Danişmentlilerin eline geçti (1083) ve Selçuklu Devleti’ne katıldı. Bu devletin yıkılmasından sonra ise Candaroğullarının yönetimine girdi.
Osmanlı Devletinin büyüme döneminde bu ülkenin sınırlarına dahil edildi. Ankara Savaşında bir kez daha el değiştirerek (1402) Timur tarafından Candaroğullarina verildi. Ancak Çelebi Mehmet burayı yeniden ele geçirdi. Çankırı uzun süre bir sancak merkezi oldu. 17. yüzyılda çıkan ayaklanmalarda sık sık eşkıyaların saldırısına uğradı ve büyük zarar gördü. 19. yüzyılda Ankara ve Kastamonu vilayetlerine bağlandı. Cumhuriyet devrinde ise il merkezi yapıldı.
Kuzeydeki Karatekin Tepesinde bulunan Çankırı Kalesi, günümüzde kentin en ünlü tarihsel anıtıdır. Bizanslılar burayı cezaevi olarak kullanmışlardır. Danişmentliler, Selçuklular ve Osmanlılar zamanında birkaç kez onarılan kale dört köşelidir. İçinde Romalılardan kalma kaya mezarları ve yer altı tünelleri bulunmaktadır. Çankırıyı alan Danışmentlilerin komutanı Gazi Karatekin’in türbesi de buradadır.
Bir diğer ünlü tarihsel yapı durumundaki Taş Mescit ise şehrin güneyinde küçük bir tepe üzerindedir. Alaaddin Keykubatın babası Cemaleddin Ferruh tarafından, 1235’de hastane olarak yaptırılmıştır. Kentin simgelerinden olan Ulucami, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır (15581559) Büyük bir kubbesi ve tek şeref eli bir minaresi vardır. Depremde zarar gördüğü için 1936’da onarılmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı