Kitap Özetleri

Canlı Maymun Lokantası Özeti

Güngör Dilmen Canlı Maymun Lokantası Özeti

Sokak satıcılığından petrol krallığına yükselmiş Mister Jonathan ve genç karısı Misis Jonathan, balayı için çıktıkları dünya gezisinde Çin’e gelmişler, Hongkong’da milyoner turistlere canlı maymun beyni yediren bir lokantaya gitmişlerdir. Bir masanın altına bağlı ve tıraş edilmiş başı masanın ortasındaki delikten yukarı çıkmış, diri bir maymunun kellesi satırla uçurulacak ve beyin, orada zengin, genç Amerikalı çiftin gözleri önünde, kafatasından sıcak sıcak hemen çıkarılacaktır. Karı-koca bu ânın heyecanıyla doludurlar ki, canlı maymun birdenbire kaçar. Eşsiz bir yemekten olmuş Amerikalıların çok üzüldüklerini gören, elli yaşlarında bir Çinli (Şair Wong), üstelik hiçbir işe yaramamış kendi beynini verip yoksul, kalabalık ailesine beş, on kuruş bırakabilmek için maymunun yerine geçmeyi kabul eder ve garsonun satın, Bay Wong’un başını uçurmuştur ki, masa başındakilerin sevinç ve korku çığlıkları arasında perde iner.
Amerikan kapitalizm doygunluğunun Uzak Doğu halk yoksulluğu ile karşıtlığı ve taşlanması esasına dayanan, eleştirmenlerce değişik açılardan yorumlanan bir perdelik oyun, Halkevleri Genel Merkezi’nin Şinasi Efendi Tiyatro Ödülü’nü kazanmış ve İstanbul’da Küçük Sahne’de oynanmıştır (1963).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı