KültürTürk Mutfağı

Cantık Yemeği

CANTIK (ANKARA/POLATLI)
Derleyen: Seda ATAGÜN Derleme Tarihi: 19.12.2005
Kaynak Kişi 1: Nürsel URAL, 1958 Ankara- Polatlı- Toydemir Köyü doğumlu, annesi ve babası Kırım göçmeni, ortaokul mezunu, evli, üç çocuk annesi, ev hanımı.
Kaynak Kişi 2: Perihan ATAGÜN, 51 yaşında, iki çocuk annesi, ev hanımı
Cantık Malzemesi: Hamuru için: Bir kaşık yoğurt, bir kaşık yağ, yaş maya, tuz ve yeterince şeker. İçi için: Yarım kilo kıyma, bir adet kuru soğan, bir adet patates, biraz sıvı yağ, karabiber, pul biber, tuz.
Cantık Yapılışı: Un derin bir kabın içine konur, ortası açılarak, açılan kısma yağ, yoğurt, maya ve tuz eklenerek kekten biraz daha sert kıvama gelinceye kadar ılık su ilave edilir. Daha sonra el ile yoğrularak hamur haline getirilir. Hamurun mayalanması için, içinde hamur bulunan kap bir beze sarılarak 1,5- 2 saat bekletilir.
İçinin hazırlanması için verilen tüm malzemeler karıştırılır. Daha sonra mayalanan hamurdan avuç içini kaplayacak kadar hamur alınır, el ile bastırılarak açılır. Açılan hamurun içine bir miktar hazırlanan harç koyulur. Poğaça şeklinde kapatılır. Yağlanan tepsiye dizilir ve fırında pişirilir. Hamurun içerisine koyulan harç da çiğ olduğu için pişerken suyunu hamura da salar ve böylece pişen cantıklar daha lezzetli olur. Tatarlar buna Kırım Türkçesi ile ? sorpalı sorpalı cantık pek güzel bolur? derler.
?Cantık? kelimesi Kırım Türkçesindeki ?cantaymak? sözünden gelmiştir. Türkiye Türkçesinde cantaymak ?yan yatmak? anlamını karşılamaktadır. Bu yemek adını tepsiye yan yan dizilişinden almaktadır. Manisa, Eskişehir, Tekirdağ (Saray) ve Polatlı?da cantık adı ile bu yemek yapılmaktadır. Tatarların, kimi annesinden kimi ninesinden öğrenerek yaptıkları bu yemeği sözlü gelenek yoluyla sürdürmüşlerdir. ?Tepreş? adlı şiirde de cantık yemeğinden söz edilmektedir:

Üyle vakti boldı endi
Alay kalk aşka beslendi
Safra bezleri cayıla,
Tabak, fincan sayıla,
Çaşlar oyından bıkmaylar,
Sofraya eş aşıkmayalar
Onalarını ta?kişkeneler
Ketip, şakırıp keleler
Kün-evvelden azirlengen
Şıpman tolı zembtlerden
Şıpman tolı zambitllerden
Şıgaralar apakaylar,
Maylı maylı kalakaylar!
Cantık,kirde, sarburmalar,
Kızargan tavuklar?bol-bol

Eskiden köylerde, ?peş? adı verilen kerpiç, tuğla ve kiremit parçalarından yapılan ve soba yerine de kullanılabilen fırınlarda pişirilmekteydi. Ancak gelişen ve yaygınlaşan teknoloji sayesinde günümüz elektrikli fırınlarında pişirilmektedir. Cantık, Kırım mutfağının önemli sembollerinden birisidir. Tepreş adı verilen ve Tatarların senede bir defa Haziran ayında yapmış oldukları şenliklerde, Hıdrellez şenliklerinde, diğer önemli günlerde, şehir içi veya şehir dışından gelen misafirlere ikram edilmek üzere yapılmaktadır. İstanbul?da Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği içindeki ?konakbak? adlı ikram salonunda verilen davetlerde, toplantılarda, iş yemeklerinde vb. organizasyonlarda mönü Kırım yemeklerinden oluşmaktadır. Bunlar arasında cantık da yerini almaktadır.

Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı