Bilgi Dünyası

Çarmıha Nasıl Gerilir?

Çarmıha Gerilme Nedir? , Eskiçağ’da uygulanan bir ölüm cezası türü.
Çarmıh, birbiri üzerine dikey olarak konmuş iki tahtadan oluşan bir çeşit damgacıdır. Çarmıha gerilme cezası verilen kişi bu vahşi düzeneğe iki yana açılmış kollarından, başından ve bağlanmış ayaklarından çiviyle mıhlanmak suretiyle korkunç acılar çektirilerek öldürülürdü.
Çarmıhta öldürülme cezası Eskiçağ’da uzun bir süre yaygın olarak kullanılmasına karşın, onu günümüz insanı açısından da bilinir kılan en önemli olay, Hz. İsa’nın putperest Romalılarca bu şekilde öldürüldüğünün ileri sürülmesidir. Ancak bu konu hem Hristiyan mezhepleri arasında, hem de İslam dünyası açısından son derece ihtilaflıdır. 
Çarmıha gerilme cezası, uygulandığı ülkelerde 5. yüzyıldan sonra tamamen kaldırılmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı