Bilgi Dünyası

Çatalhöyük Nedir, Nerede? Çatalhöyük Hakkında Bilgi

Çatalhöyük , Konya iline bağlı Çumra ilçe merkezinin 11 km. kuzeyinde bulunan arkeolojik sit alanı. Çevresinden yüksekliği 17 metredir.
Çatalhöyük 1958’de keşfedildi, üzerinde ilk bilimsel kazılara ise 1961’de başlandı. Bu çalışmalar sonucunda iki ayrı yerleşim bölgesi ortaya çıkarıldı. Doğudaki Yenitaş Çağını (Neolotik), batıdaki Kalkolitik Çağı içine alır. Doğu Çatalhöyük’te 10 yapı katı bulundu. Burada çok ileri bir şehir kültürüne rastlandı (İ.Ö. 7000).
Yapı katlarındaki evler gruplar halindedir. Toprak düzeyinde kapı aralıkları olmadığı için evlere tavandan girildiği sanılmaktadır. Evler, kerpiçten yapılmıştır. Damları düzdür ve planları da birbirine benzemektedir. Evlerde genellikle ikişer oda vardır. Büyük olan odada sedirler, dolaplar, fırın, ocak ya da tandır bulunmaktadır. Küçük olan diğer odalar ise kiler olarak kullanılmıştır. Yapılardan bazılarının duvarlarında renkli av ve dans resimleri görülür.
Avcılıkla ilgili olan bu resimlerde en çok gözlenen hayvan figürleri ise boğa, geyik, eşek, domuz ve akbabadır. Kimi çağdaş arkeologlar duvarlarında resimler bulunan yapıların aslında birer tapmak olduğunu ileri sürmektedir. Buralarda taştan ve topraktan yapılmış çok sayıda küçük heykel bulunmuştur. Çıplak kadın heykelcikleri ana tanrıçayı temsil eder. Her katta görülen kaliteli çanak ve çömlekler tamamen el işçiliğinin ürünü olup kahverengi, gri, siyah ve kırmızı renklerdedir.. Kaplar ise daha çok oval formdadır.
Çatalhöyük’te ele geçen kalıntılar, o çağda bölgede yaşamış olan halkın ileri tarımla uğraştığını, avcılığın sürdürüldüğünü, yerleşim merkezlerinde evcil hayvanların beslendiğini ve ticaretin geliştiğini göstermektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı