Bilgi Dünyası

Çavuştepe Kalesi Nerede? Hakkında Bilgi

Çavuştepe kalesi nerede, Çavuştepe kalesinin özellikleri, tarihi hakkında bilgi.
Çavuştepe Kalesi:  Van’ın güneydoğusunda, Van Güzelsu yolu boyunda bir Urartu kalesi.
Denizden yüksekliği 1800 m.dir. Kale, çevresindeki ovayı ve yolu, gözetleyebilecek durumdadır. İ.Ö. 8. yüzyılda Kral 2. Sadur tarafından yaptırılmıştır. Öteki Urartu kalelerinden ayrı olarak çift kale halindedir. Doğudakine “Yukarı Kale”, batıdakine “Aşağı Kale” denir. Bunlar, birbirine bir boyunla bağlıdır.
Aşağı Kale’de yapılan kazılarda, temelleri kayaya oyulmuş büyük bir saray, kayaya oyulmuş sarnıçlar, cephesi taşlarla süslü bir tapınak, uzun koridorlar, fresklerle süslü odalar ve sağlam surlar ortaya çıkarıldı. Ayrıca tunçtan miğferler, ok uçları, çeşitli süs eşyası, yazıtlar, mühürler ve çok sayıda çanak çömlek de bulundu.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı