Biyografi

Çaykovski Hayatı Kısaca

Çaykovski Hayatı Kısaca. Çaykovski Eserleri ( Besteleri) Çaykovski Hayatı hakkında kısa bilgi.
Çaykovski Piyotr İlyiç, Rus bestecisi (1840-1893). İlk müzik bilgilerini Fransız olan annesinden aldı. Hukuk öğrenimi gördü. Petersburg’da memur oldu. Konservatuvara girdi. İlk eserlerini bu dönemde besteledi. Başarı sağlaması üzerine Moskova Konservatuvarı’na öğretmen olarak atandı. Arka arkaya bir çok büyük eser besteledi. “Voyvoda” adlı operası 1869’da temsil edildi ve büyük başarı sağladı. Yeni eserleriyle dış ülkelerde de ün kazandı. Ayrıca kusursuz bir orkestra yöneticisiydi. Çok başarılı geçen bir ABD turnesi gerçekleştirdi. St. Petersburg’da bulaşıcı bir hastalıktan öldü.
Çaykovski, genelde Batı müziğinin etkisinde kalmakla birlikte eserlerinde ülkesinin renklerini de ustaca belirtebilmiş bir sanatçıdır. Sanat hayatı boyunca altı senfoni, on opera, üç piyano ve keman konçertosu, bir çok üvertür ve bale suvitleri bestelemiştir. Operalarından “Su Perisi”, “Demirci Vakula”, “Yevgeni Onyegin”, “Büyücü Kadın”, “Maça Kızı”, bale süitlerinden ise “Kuğu Gölü”, “Külkedisi”, “Ormanda Uyuyan Güzel” ve “Fındıkkıran” ünlüdür.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı