Bilgi Dünyası

Caz Müziği Sanatçıları Kimlerdir?

Caz Müziğinde akor dizileri, Caz Müziğinin en iyileri, Caz Müziği enstrümanları nelerdir.
Caz müziği 100 yıldan az bir süre içinde popüler, yaratıcı ve enerji dolu bir müzik türüne dönüşmeyi başarmıştır. Önceleri daha çok siyah Amerikan müzisyenlerce ortaya atılmış ve daha sonra birçok farklı stilde gelişim göstermiştir.
Cazın, diğer müzik türlerinden farklı olmasını sağlayan, başlıca iki özelliği vardır: Doğaçlama ve hoş ritmi. Doğaçlama, müzisyenlerin içlerinden geldiği gibi müzik yapmalarına denir. Genellikle belirli melodi ve uyum içinde çalarlar; ancak yaptıkları müzik, ikinci kez çalındığında aynı olmaz. Ritim, müzik sırasındaki hoş armonidir. Müzisyenler tempoya yön vererek müziğin enerjisini artırır.
Caz müzisyenleri trompet, saksofon gibi nefesli çalgılar ve diğer birçok enstrümanla solo atarlar. Ritim bölümünde kendilerine piyano veya gitar, bas ve davul eşlik eder.
Caz stilleri nelerdir:
Caz müziği, 20. yüzyılın başlarında ABD New Orleans’ta ortaya çıkmıştır. İnsanlar, Afrika’dan, köleler tarafından getirilmiş güçlü ritmleri Avrupa’da yaşayan hal An basit melodi ve ahengiyle birleştirmiştir. Nevv Orleans cazı, yani daha sonraki ismiyle geleneksel caz böylece ortaya çıkmıştır.
Genellikle ritm bölümüyle üç ya da dört kişi (trompet, trombon ve klarnet) çalar. 1920’lerin caz grupları, solo özelliğiyle çalmaya başlamışlardır. En eski solo caz ustası, trompetçi Louis Armstrong’dur.
Caz grupları, daha sonra çok daha büyük gruplara dönüştü. Bestecileri notaları yazmaya ve müzisyenler soloları çalmaya başladı. Bu caz müzik türüneyse swing adı verilir. 1930’larda ABD7de bu müzik türü çok popüler olmuştur. Svving müziğinin öncüleri Duke Ellington ve Count Basie’dir. 1940’larda Glenn Miller de büyük bir grubun lideri olarak öne çıkmıştır.
1940’larda swinge karşı bir tepki başlamış ve be-bop adı verilen yeni bir tarz ortaya çıkmıştır. Çok hızlı ve karmaşık melodilerden oluşan müzik, küçük gruplar tarafından yapılmaktadır. Bebop tarzının öncüleri Charlie Parker ve Dizzy Gillespie’dir.
1950’lerde yeni bir caz türü ortaya çıkmıştır: “Cool jazz.” Bu tarzda melo-Billie Holiday 1930’ların en büyük caz solistlerinden biridir ve albümleri günümüzde bile popülerdir. Çok farklı bir ses tonuna sahiptir ve şarkıları büyük bir duygusallıkla söyler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı