Bilgi Dünyası

Çemberlitaş Sütunu Hakkında Bilgi

Çemberlitaş Sütunu Hakkında Bilgi. Çemberlitaş sütunu nereden geldi, nereden getirildi, hangi uygarlığa ait. 
Çemberlitaş Nedir? İstanbul’da Divan yolundan Nuruosmaniye Camisi’ne giden yolun köşesinde bulunan antik sütun.
Roma’daki Apollon Tapınağı’ndan sökülüp getirilen bu sütunu İstanbul’a İmparator Konstantinus diktirmiştir (İ.S. 330).
Eser, silindir biçimindeki dokuz kırmızı porfir bloğunun üst üste konmasından meydana gelmiştir. Bu blokları alttan bir kaide tutar ve birleştiği yerler de defne dalı şeklinde işlenmiş mermer çelenklerle süslüdür. Konstantinus, sütun yerine kurulurken üstündeki orijinal Apollon Heykeli yerine kendi heykelini koydurdu. Daha sonra aynı bölüme başka imparatorların heykelleri de dikildi.
Aleksi Komnen zamanında yıldırım düşüp heykeli kırılınca, buraya korint üslubunda bir başlık yerleştirildi, üzerine de bir haç dikildi (1081). Fetih’ten sonra Osmanlılar zamanında haç buradan kaldırıldı. 17. yüzyılda çıkan bir yangında sütunun porfir blokları çatladı. Yıkılmaması için bütün sütun madeni bir çemberin içine alındı. Kaidesinin çevresi duvarla örüldü. Bundan sonra da sütuna halk arasında “Çemberlitaş” denildi. Bu zorunlu onarımla birlikte dokuz silindir bloğun üçü duvar içinde kaldığından, günümüzde de dışarıdan yalnızca üs-tüste altı blok olarak görülebilmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı