Nedir

Cemel Vakası Nedir Kısaca Bilgi

Cemel Vakası Nedir, Sebepleri Nelerdir? Sonuçlarında Neler Olmuştur?
Cemel vakası, İslam tarihinde hilafet makamı için halife Ali ile Ayşe arasında yapılan savaş (656)
Halife Osman’ın şehit edilmesi üzerine Ali halife oldu. Bunun üzerine başlangıçta Ali taraftarı olan Talha ve Zübeyr ona biat etmediler ve Mekke’ye gittiler. Hz. Muhammed’in eşi Ayşe de biat etmeyenler arasında idi. Bunlar, Ali’nin halifeliğini tanımayan diğer ileri gelenlerle beraber Basra’ya giderek şehri ele geçirdiler. Ali, Medine’de kendini emniyette hissetmediği için 656 ekiminde Kûfe’ye hareket etti. Daha önce Kufe’ye varan oğlu Hasan, şehir halkının babası ile birleşmesini sağladı. Buradan topladığı kuvvetlerle Basra üzerine yürüdü. Talha ve Zübeyr’le yapılan müzakereler neticesiz kalınca savaş başladı. Ayşe, taraftarlarını cesaretlendirmek için bir deveye binerek savaş meydanına girdi. Mücadele Ayşe’nin bindiği deve yanında geçiyordu.
Bundan dolayı bu savaşa Cemel (Deve) vakası adı verilir. 4 Aralık 656 tarihinde zafer Ali tarafında kaldı. Bu savaşın sonunda hilafet merkezi Küfe oldu ve Ali en büyük rakibi Suriye valisi Muaviye’ye karşı mücadele için uygun bir zemin buldu.
Meydan Larousse 4 Cilt Sayfa 99

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı