Biyografi

Cengiz Aytmatov Hakkında Kısaca Bilgi

Cengiz Aytmatov Hakkında Kısaca Bilgi

CENGİZ AYTMATOV (1928-2008)

  • Kırgız ve dünya edebiyatının en önemli sanatçılarından olan Aytmatov, sanat yaşamına hikâye ile başlamış; daha sonra romana kaymıştır.
  • Luis Aragon’un Cengiz Aytmatov’un Cemile adlı romanı için söylediği “dünyanın en güzel aşk hikâyesi” sözüyle Aytmatov dünya çapında tanınmıştır.
  • Sanatçının Rusça ve Kırgızca yazılmış eserleri birçok dile çevrilmiştir. Bu eserlerinde konu genellikle Kırgız Türkleridir. Kırgız Türklerinin kültürünü eserlerinde ustaca işlemiş, Sovyet toplumunun töresel sorunlarını kendine özgü yalın bir anlatımla dile getirmiştir.
  • Hikâyelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikâye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikâyeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır. Hikâyelerinde halkının değerlerini, dertlerini, varsa onun içindeki çürümeyi anlatan yazarın en önemli özelliği, özüne bağlılık, kendinden, halkından, coğrafyasından haberdar olma olarak kendini gösterir.
  • Eserlerinde destan ve efsane motiflerine sıkça yer vermiş; insanları, ulusal kimliklerinden uzaklaştıran baskıcı rejimleri dolaylı biçimde eleştirmiştir.

Cengiz Aytmatov Eserleri, Kitapları

  • Öykü: Cemile, Selvi Boylum, Dağ Tepe Bozkır Hikâyeleri, Kızıl Elma, Deve Gözü, Asker Çocuğu, Oğulla Buluşma, Beyaz Yağmur
  • Roman: Gün Uzar Yüzyıl Olur, Elveda Gülsarı, Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Han’a Küsen Bulut, Kasandra Damgası, Toprak Ana, Ebedî Nişanlı
  • Cemile: Çok güzel bir kız olan Cemile, asil ve soylu bir aileye gelin olur. Fakat bir süre sonra eşi İkinci Dünya Savaşı’na asker olarak gönderilir. Gençliğini ve gelinliğini yaşayamayan Cemile küçük kaynı ve köye savaştan sakat olarak dönmüş olan Mehmet ile beraber cepheye erzak taşımaya başlar. Cephede bulundukları sırada Mehmet, sürekli Cemile’nin dikkatini çekmektedir; çünkü Cemile eşinde bulamadığı ilgi ve yakınlığı Mehmet’te bulmaktadır. Daha sonra ikisi arasında bir aşk başlamaktadır. Bir süre sonra Cemile’nin eşi savaştan köye döner. Cemile ise bu durum karşısında Mehmet’le birlikte köyü terk eder.
Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı