Bilgi Dünyası

Çete Nedir? Çete Kurmak Ne Demek

Çete nedir? Çete kurmak ne demek, anlamı nedir. Çetelerin kuruluş amacı nedir, kime ve neye hizmet ederler. Çeteler ile ilgili bilgi
Çete, ordu sayılamayacak kadar küçük ve gayrı resmi silahlı birlik.
“Çete” sözcüğü ilk anda devlet otoritesine karşı kurulmuş yasadışı bir organizasyonu çağrıştırmakla birlikte, geçmişte çetelerin yurt savunması için bizzat devlet eliyle kuruldukları da olmuştur. Çünkü bazen düşmana karşı düzenli bir orduyla değil, daha küçük silahlı birliklerle karşı konulan yerel savaşlar çok daha başarılı sonuçlar verebilmektedir. Düşmanın cephe gerisine küçük baskınlar yaparak onu sürekli yıpratan, köprüleri yıkan, cephaneliklerini havaya uçuran, haberleşme hatlarını bozan ve ulaşım yollarını kesen yurtsever gönüllü grupları da halk dilinde “çete” olarak anılmaktadır. Çetelerin oluşturduğu birliği yine kendi aralarından seçtikleri, “çete-başı” adı verilen kimseler yönetir.
Çeteler, bu şekilde yurtseverce bir mücadelenin mensupları olabilecekleri gibi, yine Türkiye tarihinde benzeri bir çok kez görüldüğü üzere devleti parçalamak, halkı soymak, masum insanların canına kastetmek ve toplum içinde bir korku dalgası oluşturmak isteyen yıkıcı grupların kurdukları zararlı örgütlenmeler şeklinde de ortaya çıkabilirler. Halk arasında bu yaklaşımdaki yasadışı gruplara daha çok “eşkıya” denilmektedir.
Savaş tarihine sosyalist terminolojinin girmesiyle birlikte 1950 lerden bu yana çete savaşlarına “gerilla savaşı” olarak da anılmaya başlanmıştır.
Hem Osmanlı döneminde hem de çağdaş Türkiye’nin kuruluşunda çete savaşlarının bir çok örneği vardır. Kurtuluş Savaşı da düzenli ordular kuruluncaya kadar çete savaşları şeklinde başlamış ve bütün bir Ege’de ya da Maraş ve Antep’in savunmasında olduğu gibi başarıyla yürütülmüştür. Günümüzde savaş teknolojilerinin gelişmesiyle, geçmişte çetelerin üstlendikleri sabotaj eylemlerini sırf bu amaçla eğitilmiş olan özel harekat timleri ve komandolar gerçekleştirmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı