Kitap Özetleri

Cevat Fehmi Başkut Makine Oyunu Özeti

Cevat Fehmi Başkut Makine Oyunu Özeti. Makine Oyunu içeriği, konusu, ana düşüncesi, olaylar. Makine Oyunu hakkında kısaca bilgi, özeti

Kâtiplikten emekliye ayrılan Hacı Bey, üç bin beş yüz liralık ikramiyesiyle, bir kısmını peşin verip elden düşme bir otomobil, kendi deyimiyle bir makine satın alır. Araba eskidir, çalıştıran şoför acemidir; masraf gitgide artar. Satılamayacağı da anlaşılınca şoför Aziz, arabayı Boğaz’dan denize yuvarlayıp sigorta parasını almayı teklif eder: Aziz, otomobili yuvarlarken kendini de denize atacak, kimseye görünmeden kıyıya çıkacak, bir süre izini kaybettirecektir. Otomobil denize uçar, Hacı Bey parasını alır. Aradan üç ay geçtiği halde, sözleşmeleri hilâfına, sağ olduğuna dair Aziz’den bir mektup gelmez Hacı Bey’e. Öldüğü sanıldığından, Hacı Bey, şoförün karısını oğluna alır. Sigorta şirketinin bir memuru o ara Hacı Bey’in evine kiracı girmiştir. Bir gün şoför Aziz’in çıkagelmesi üzerine sigorta memurunun şüpheleri kesinleşir. Durumu düzeltmek için, karısı da evlenmiş olduğuna göre, şoför ilk numarayı tekrarlayacağını, bu defa geri dönmeyeceğini söyler ve gider. Ailenin yas tutmaya başladığı bir sırada gelen bekçi, şoförün otomobiliyle denize uçtuğunu, fakat kurtarıldığını haber verir. Aziz’in öldüğünü sigortacıya is-patlayamadığı için, Hacı Bey, dolandırıcılıktan hapse girecektir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı