Kitap Özetleri

Cevat Fehmi Başkut Paydos Oyunu Özeti

 Paydos Cevat Fehmi Başkut’un oyunu (1948) , Paydos Oyunu içeriği, konusu, özeti, Paydos Oyunu hakkında kısaca bilgi

Üç perdelik oyunun kahramanı Murtaza Bey, tek odalı bir evde oturan, elli beş yaşlarında bir ilkokul öğretmenidir. Karısı Hatice Hanım, oğulları Rıdvan’ı, bakkal Hacı Hüsamettin’in konağına içgüveysi vererek rahata kavuşma hülyaları kur-maktaysa da, bakkal, kızını ancak bir bakkal oğluna verme kararındadır. Murtaza Bey’i, öğretmenliği bırakıp bakkal olmaya razı etmek için, kendi karısıyla Hacı Bey*in karısı Safinaz’ın çabaları boşa çıkınca, Hacı Bey başka çare düşünür: Annesi yoluyla kandırılan bir öğrenci, öğretmenin şiltesine bir iğne koyar, canı yanan Murtaza Bey çocuğu tokatlar, olay gazetelere aksettirilir. Öğretmen mahkemeye verilecek, meslekten atılacaktır. Bu utanç verici duruma düşmemesi için Murtaza Bey, ister istemez öğretmenlikten istifa ettirilir. Sözde bir define bulunmuştur. Dükkân açılır ve Murtaza Bey bakkal olur. Ama yeni işine ısınamaz bir türlü. Bütün kişiliğini, onurunu kaybetmiştir. Bu arada oğlu Rıdvan da Hacı Bey’in kızıyla değil, sevdiği bir kızla evlenmeye karar verir. Murtaza Bey’in bir komploya kurban gittiği anlaşılmış, Millî Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu onun suçsuz olduğuna kanaat getirmiştir. Murtaza Bey istifasını geri alacak ve eski okuluna, sevgili öğrencilerine dönecektir. Fakat dükkânın açılmasında kullanılan beş bin liranın, Hacı Bey’in karısı tarafından Hatice Hanım’a borç verilmiş olduğu ortaya çıkınca, Murtaza Bey’in, mesleğine dönebilme sevinci bir anda yok olur. Dostları, bu borcun zamanla ödenebileceğini söylerlerse de, Murtaza Bey kabul etmez bunu. Oyun tekrar ümitsizliğe düşmüş Murtaza Bey’in, kendisini okulda ders verirken hayal etmesiyle sona erer.
Hacı Hüsamettin’le Murtaza Bey karşılaştırmasında maddî ve manevî değerler çatışması temeline yaslanan oyun, önce Ankara Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi’nde (1948), sonra İstanbul Şehir Tiyatrosu’na-da (1948-1949, 140 temsil) oynanmış, çok sevilmiş, Rumcaya çevirisi, yurt dışında profesyonel bir sahnede (Atina Devlet Tiyatrosu, 65 temsil) oynanan ilk Türk piyesi olmuştu.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı