Biyografi

Cevat Şakir Kabaağaçlı Kısaca Hayatı ve Eserleri

Cevat Şakir Kabaağaçlı Kısaca Hayatı ve Eserleri

İstanbul’da doğdu. Asıl adı Cevat Şakir Kabaağaçlı’ dır. Robert Koleji bitirdi. Yüksek öğrenimini İngiltere’de Oxford Üniversitesi Yeni Çağlar Tarihi Bölümünde tamamladı. Yurda dönünce dergilerde yazılar yazdı. Kapak resimleri, süslemeler, karikatürler çizdi. Bir yazısı nedeniyle Bodrum’a sürüldü. Cezası bitince geri dönmedi. Bodrum’un antik adı olan Halikarnas’ı kendi adı olarak kullandı. Burada, meyvecilik, bahçıvanlık, balıkçılık, turist rehberliği yaptı. İzmir’de öldü.

Çeşitli gazete ve dergilerde yazdığı deniz öyküleriyle tanındı. Türk öykü ve romanında deniz çığırını açan, denizcilerin yaşantılarını tüm ayrıntılarıyla anlatan bir yazar oldu. Konularını Ege ve Akdeniz kıyılarında gelişen olaylardan aldı. Balıkçıları, dalgıçları, süngercileri ve gemileri zengin bir terim ve kitologya diliyle aktardı. Eserlerini coşkun, şiirli bir dille, biçem ve tekniğe fazla önem vermeden yazdı.

Halikarnas Balıkçısı Eserleri, Kitapları

Öykü: Ege Kıyılarından, Merhaba Akdeniz, Ege’ nin Dibi, Yaşasın Deniz, Gülen Ada, Ege’den, Gençlik Denizlerinde, Parmak Damgası, Dalgıçlar.

Roman: Aganta Burina Burinata, Ötelerin Çocuğu, Uluç Reis, Turgut Reis, Deniz Gurbetçileri.

Anı: Mavi Sürgün.

Deneme-inceleme: Anadolu Efsaneleri, Anadolu Tanrıları, Anadolu’nun Sesi, Hey Koca Yurt, Merhaba Anadolu, Düşün Yazıları, Altıncı Kıta Akdeniz, Sonsuzluk Sensiz Büyür, Çiçeklerin Düğünü, Arşipel.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı