Biyografi

Cevdet Çağla Kimdir, Kısaca Hayatı, Besteleri

Cevdet Çağla kimdir. Cevdet Çağla kısaca hayatı biyografisi. Cevdet Çağla besteleri nelerdir, hayatı ve besteleri hakkında kısaca bilgi

(8 Mayıs 1900, İstanbul – 22 Şubat 1988, İstanbul) Besteci ve keman sanatçısı.

Acıbadem’de doğdu. Babası topçu subayı Eşref Bey keman, annesi Nazıma Hanım piyano, kız kardeşleri ise piyano ve ud çaldığı için müzikle iç içe bir ortamda büyüdü. Babasının teşvikiyle 7 yaşında Andonyadis’ten Batı musikisinde keman öğrenmeye başladı. Daha sonra Musullu Hafız Osman Dede Efendi’den Türk musikisi dersleri aldı. Bebek’teki Frerler Mektebi’ne devam ederken, okul orkestrasında keman çaldı. Daha sonra Kadıköy Sultanisinde okudu; burada Münir Nurettin Selçuk’la tanıştı.

1916’da Maarif Nezareti’nce Batı musikisi öğrenimi için gönderildiği Berlin’ de iki buçuk yıl kaldı. Dönüşünde İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi’ne devam etti. “Darüttalim-i Musiki” topluluğuna kemani olarak kabul edildi. Türk musikisi öğretim tarihinde önemli bir yeri olan ve henüz kitle iletişim araçlarının gelişmediği bir dönemde, İstanbul halkına üstün nitelikli musiki dinleten bu toplulukla 15 yıl çalıştı. “Papazın Bağı” gibi önde gelen mesire yerlerinde, açık havada, bu toplulukla verdikleri konserler, o dönem İstanbul’unda önemli sanat faaliyetlerindendi. Aynı toplulukla Almanya’da, “Polydor” firması adına plaklar doldurdu; Almanya ve Mısır’da konserler verdi.

1926’da İstanbul Radyosunun kuruluş aşamasında, çekirdek kadrodaki elemanlardan biriydi. 1935-1938 arasında, İstanbul musiki piyasasında çalıştığında, bu ortamın da aranılan bir saz sanatçısıydı. 1938-1950 arasında Ankara Radyosunda çalıştı. Aynı yıllarda Ankara Musiki Cemiyeti’nde de keman sanatçısı ve yönetici olarak görev aldı. 1950’de döndüğü İstanbul Radyosu’nda 6 yıl Türk Musikisi Kısmı şefliği görevinde bulundu. 1956-1959 arasında Bağdat Konservatuarı’nda keman öğretti. Yurda dönüşünde gene İstanbul Radyosu’nda önce Türk ve Batı musikileri yayın şefi, sonra şef prodüktör olarak çalıştı. 1965’te emekli olduktan sonra aynı radyoda kemani ve koro şefi, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda da keman öğretmeni olarak görev aldı.

Eserleri radyolarda sık sık okunan bestecilerdendir. “Geç kalmış bir klasik” diye nitelendirilen Çağla, bestecilik konusunda çok titizdi. Kürdilihicazkâr curcuna “Bir yaz gecesi Çamlıca mehtabına geldin” ve nihavent “Pırıl pırıl sular Marmara’nın sahilinde” şarkıları, İstanbul için bestelediği eserlerdir. Cevdet Çağlanın, 85 dolayında eseri bulunmaktadır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı