Biyografi

Cevdet Sunay Kısaca Hayatı

Cevdet Sunay Kısaca Hayatı ( Biyografisi) Cevdet Sunay kimdir, aslen nereli, siyasi hayatı hakkında kısaca bilgi.
Cevdet Sunay, Türkiye Cumhuriyetinin beşinci cumhurbaşkanı (1899-1982) Trabzon’da doğdu. Babası alay müftüsü Sabri Beydir. Kuleli Askeri Lisesi’nde okudu. Birinci Dünya Savaşının başlangıcında kısa bir eğitim gördükten sonra Filistin cephesine ağır topçu subayı olarak gönderildi. Kudüs Savaşlarında yararlık gösterdi (1918), ancak burada İngilizlere tutsak düştü. Babasıyla birlikte Mısır da aynı kampta bir yıl tutuklu kaldıktan sonra teğmen olarak Türkiye’ye döndü. Mustafa Kemal Paşa’ya bağlı birliklerde görev aldı (1920).
Cevdet Sunay; Maraş ve Antep savaşlarında Fransızlara karşı çarpıştı (1921). Fransızlar Güney cephesinden çekildikten sonra Batı cephesine gönderildi. Sakarya Meydan Savaşında ve Büyük Taarruz’da görev aldı. İzmir in kurtarılmasında bulundu. Kurtuluş Savaşından sonra yüzbaşı olarak Harp Okulu’na devam etti. Topçu Atış Oku-lunu ve Harp Akademisini bitirdi (1930). alay komutanında, Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanlığında, tümen ve kolordu komutanlıklarında bulundu. 1958’de orgeneralliğe yükselerek Genelkurmay İkinci Başkanlığı’na atandı. 27 Mayıs 1960 askerî darbesinden sonra Genelkurmay Başkanı oldu ve altı yıl bu görevde kaldı.
Cevdet Sunay Emekliye ayrıldıktan sonra Cumhuriyet Senatosu kontenjan üyeliğine getirildi. 28 Mart 1966’da, uzun süredir ağır hasta olan Cemal Gürsel’in yerine cumhurbaşkanı seçildi. Yedi yıl cumhurbaşkanlığı yaptı. Bundan sonra da eski cumhurbaşkanı olarak Cumhuriyet Senatosu üyesi oldu.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı