Biyografi

Cevheri Ebu Nasr İsmail Kimdir, Hayatı, Eserleri

CEVHERİ Ebu Nasr İsmail, Türk dil bilgini ve Arapça sözlük yazarı (Ölümü: 1010). Farab’da doğdu. Burada öğrenim gördükten sonra Bağdat’a gitti, büyük bilginlerin derslerini izledi. Arapçasını güçlendirmek amacıyla İslam ülkelerini dolaştı, Hicaz’a kadar gitti.
Bu uzun seyahatin ardından Horasan’a yerleşti. Burada yazmayı planladığı büyük sözlük üzerindeki çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca güzel yazı yazmada da çok başarılı oldu. Yazdığı Kuran’lar o dönem için astronomik bir rakam olan 100 dinara satılmaktaydı.
Bir söylentiye göre, Nişaburda kanat takarak uçmak isterken düşüp ölmüştür. En ünlü eseri “Tac-ül-Lûga ve Sahih-ül-Arabiyye” (Arapça Doğru Lügat) adlı Arapça sözlüktür.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı