Bilgi Dünyası

Ceza Nedir Kısaca

CEZA, suç işleyene, onu doğru yola getirmek ve benzerlerine örnek olmak üzere suçun ağırlığına göre çektirilen her türlü acı durum. Bu hukuki karşılık, kişiye kamu önünde sert bir uyarıda bulunmaktan onun hayatına son vermeye dek uzayan geniş bir yelpaze oluşturur.
Çağımızdaki en yaygın cezalandırma türü, suçlu olduğu saptanmış kişileri kanunun belirlediği bir süre boyunca cezaevinde tutarak, onları özgürlüklerinden mahrum etmektir. Bu ceza suçluların biranda tutulduğu toplu bir mekanda hapis yatmak şeklinde olabileceği gibi, verilen ceza -“hücre sistemiyle- o kişiye tek başına da çektirilebilir.
Devlet otoritesinin bulunmadığı ya da çok zayıf olduğu eski çağlarda suç ve ceza ilişkisi bugünkü kıstaslara göre son derece muğlak, orantısız ve uygulanan cezalar da çoğu kez barbarcaydı. Devlet organının gelişip yaşanan tecrübeler ışığında yeni ceza hukuku sistemlerinin oluşturulmasıyla, suçların da bunlara verilecek olan cezaların da kanunlarda açık birer tanımı yapıldı. Cumhuriyet ve demokrasiyle yönetilen toplumlarda işlenen suçların cezasını, var olan kanunların ışığında yargıçlar saptar, savcılar ise bu sistemde hem mağdurların hem de bütün kamunun haklarını temsil eder.
İnfaz koruma personeli de verilen cezanın kanunlara uygun biçimde ve belirlenen süreyle çektirilmesine gözcülük eder. Çağdaş ceza hukukunun geçmiş dönemlere göre en önemli üstünlüğü, suçluyu suçu kanıtlanana kadar masum kabul etmesi ve ona, kendisini suçlayan taraf ile eşit koşullarda bir “savunma hakkı” vermesidir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı