Biyografi

Cezanne Kısaca Hayatı Eserleri

Cezanne Kısaca Hayatı Eserleri Hakkında Bilgi
Paul Cezanne Fransız ressamı (18391906). Bir banka müdürünün oğluydu. Liseyi bitirdikten sonra hukuk öğrenimine başladı. Ressam olmak için Paris’e gitti (1861). Güzel Sanatlar Okulu’na girmeyi denediyse de bunu başaramadı. Geri dönerek babasının bankasında çalışmaya başladı. 1862’de kendini bütünüyle resim çalışmalarına verdi.
İzlenimci (empresyonist) ressamların ilk sergisine katıldı (1874). Genellikle peyzaj, natürmort ve portre yapmada başarılı oldu. Titizlikle yaptığı resimler halk tarafından ilk anda hiç beğenilmedi. 1895’te açtığı sergi ile yalnızca bir kaç amatör ilgilendi.
Gördüğü ilgisizlikten yılmayan Cezanne, 1899’da tablolarını bu kez de bağımsız ressamlar sergisine verdi. Bu sergiden sonra kısmeti döndü ve sanat çevrelerinde yavaş yavaş tanınmaya başladı. Sonraki yıllarda ise sanatta “kübizm” akımına yol açacak yeni bir resim görüşüne vardı. Açık havada bir fırtına resmi yaparken soğuk algınlığına yakalanarak öldü.
En ünlü tabloları, “Kâğıt Oynayanlar”, “Pipolu Adam”, “Yıkanan Kadınlar”. “Anney Gölü” ve “Tespihli İhtiyar Kadın”dır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı