Biyografi

Charles Darwin Hayatı Kısaca

Charles Darwin Hayatı ( Biyografisi) Kısaca
Charles Darwin, devrimci nitelik taşıyan, hayvanların ve bitkilerin zaman içinde, doğal seleksiyonla evrim geçirdikleri (değiştikleri) düşüncesini ortaya atan bilim adamıdır.
Darwin, Cambridge Üniversitesinde rahip ve botanikçi John Steven Henslovv’la tanışana kadar hayvanlar ve bitkilerle ilgili düşüncelerinin peşinden ciddi olarak gitmedi. Henslovv’un tavsiyesi üzerine, HMS Beagle adlı araştırma gemisine, bir doğa bilimci olarak kaptana eşlik etmesi için davet edildi. Gemi 27 Aralık 1831’de yola çıktı.
Darwin açısından bu beş yıllık gezinin en önemli kısmı, Ekvator’un batısındaki Galapagos adalarını ziyaretiydi. Farklı adalarda yaşayan ispinoz kuşlarının birbirleriyle yakından akraba olduklarını; fakat herhangi bir adadaki ispinozların diğerinden çok farklı olduğunu anladı, ispinozların hepsi, Güney Amerika anakarasında yaşayan ispinoz türüne çok benziyordu. Darwin, bazı ispinozların adaya kazara ulaşmış ve her adada ayrı ayrı evrim geçirmiş olduklarına karar verdi.
Darwin sonuç olarak, canlıların, nesiller boyunca evrim geçirdikleri, doğal yaşadıkları çevreye ve doğaya uyum sağladıkları görüşüne vardı (doğal seleksiyon). Böylece doğaya uyum sağlayanlar yaşamlarını sürdürüyor ve döllenebiliyorlardı. Darvvin, teorilerini 1859 yılında Türlerin Kökeni (Ori-gin of Species) adıyla yayımladı. Kitap ilgi görmedi, çünkü bu görüş tüm hayvan ve bitkileri Tanrı’nın yarattığı, o günden bu yana değişmediğine dair dini inanca karşıydı.
(1809 yılında Shrewsbury’de (İngiltere) doğdu. 1882 yılında, 73 yaşında öldü.)

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı