Biyografi

Charles Dickens Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Charles Dickens Hayatı Hakkında Kısa Bilgi. Charles Dickens kısaca biyografisi, eserleri, oluşturduğu karakterler hakkında kısa özet bilgi.
Charles Dickens, Viktorya döneminin en büyük romancılarından biriydi. Kitapları (kitaplarında yer alan birçok karakter) bugün olduğu kadar, 150 yıl önce de sevilmekteydi.
Charles Dickens, ailesi çok yoksul olduğu için çocukluğunun bir bölümünü fabrikalarda çalışarak geçirdi. Birkaç yıl sonra yeniden okula döndü.
15 yaşında bir avukatın yanında katiplik yapmaya başladı, daha sonra parlamentodan haberler veren bir gazetede muhabir olarak çalıştı. Gülünç kişilikleri tanımlamaktaki dehası ve sosyal adalet konusundaki öfkesi, bir süre sonra ortaya çıktı. 1836 yılında ilk romanı, The Pickvvick Papers’ı yazmaya başladı. Diğer tüm romanları gibi bu romanı da basılmadan önce bir dergide bölüm bölüm yayımlandı. Bu kitap öylesine ilgi gördü ki Dickens henüz 24 yaşındayken İngiltere ve ABD’de çok ünlü bir yazar oldu.
Dickens çok güçlü hikayeler yazıyordu ve bazen bu yüzden parlamento, onun çok gerçekçi bir biçimde tanımladığı çirkinliklere karşı önlemler almak zorunda kalıyordu. Örneğin Nicholas Nickelby adlı kitabı yayımlandıktan sonra, bazı katı disiplinli yatılı okullar, halkın tepkisine neden oldukları için kapatıldı. Oliver Twist adlı kitabı, insanların, birçok yetime ne kadar kötü davranıldığını fark etmelerini sağladı.

Dickens’in ayrıca, hayattan daha üstün’ karakterler yaratma konusunda harikulade bir yeteneği vardı. En bilinenlerinden bazıları, Oliver Twist romanındaki kötü ruhlu Fagin, Büyük Umutlar romanındaki sert mizaçlı Bayan Havisham, David Copperfield romanındaki, fazla iyimser ve güvenilmez Bay Micavvber’dir. Bu karakterler, Dickens, ilgi gören romanlarını halka açık okuma toplantılarında okumaya başladığında daha da hayatın içine girdi.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı