Biyografi

Charlie Chaplin Filmleri ve Hayatı

Charlie Chaplin modern zamanlar, Charlie Chaplin kimdir, Charlie Chaplin hayatı ve filmleri hakkında bilgi.
Charlie Chaplin, sessiz film döneminin en ünlü komedyeniydi. Filmleri bugün de popülerdir; özellikle de mahzun serseriyi oynadığı filmler.
Charlie Chaplin sahneye ilk kez 15 yaşında çıktı. 1910’da genç bir aktör olarak başarı sağladıktan sonra ABD’ye gitti. Dört yıl sonra ilk rollerini aldı ve kısa sürede sinema seyircisinin gözdesi oldu. Daha sonra filmlerinin senaryolarını yazdı ve onları yönetti. 1919’da başka yıldız ve yönetmenlere birlikte United Artists adı verilen kendi film şirketlerini kurdular.
Çocuk (1920) ve Altına Hücum (1925) gibi en ünlü filmlerinde Chaplin badem bıyıklı, bol pantolonlu ve melon şapkalı, elinde çevirdiği bir baston taşıyan küçük bir serseriyi canlandırdı. Serseri, çoğunlukla güçlü kişiler tarafından taciz ediliyordu; ancak o, onlara karşılık veriyordu. Daima zayıflarla yoksulların yanındaydı. Bu filmler, Chaplin’i dönemin en çok sevilen komedyeni yaptı. Birçok sessiz filmin yanı sıra 1920’lerin sonunda başarılı sesli filmler de yaptı. Bunlara Büyük Diktatör (1940) dahildir.
Sonraki yıllarda Chaplin, komünizmi desteklediği iddia edilerek ABD’den sınır dışı edildi. Filmlerinin ABD’de gösterilmesine izin verilmedi. Ancak, 1972’de film dünyasına eşsiz katkısı nedeniyle Oscar ödülüne layık görüldü. Ödülünü almak üzere ABD’ye geri döndü. Ölmeden iki yıl önce, doğduğu ülke olan İngiltere, onu “Sir Charles Chaplin” olarak şövalyelikle onurlandırdı.
Charlie Chaplin yoksul olarak doğdu, ancak dünyadaki en iyi para kazanan film yıldızlarından biri oldu. Resimde Altına Hüam’da (1925) şöhretinin zirvesinde görülmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı