Kültür

Çifte Gelinler Türbesi Hakkında Bilgi

İstanbul’da Eyüp Sultan Cami Avlusunda Bulunan Çifte Gelinler (Çifte Gelenler) türbesi hakkında bilgi

Eyüp Sultan Camii dış avlusunun kuzeyindeki nazirede yer alan türbelerden biridir. Çifte Gelenler Türbesi olarak da tanınır.

Yapı kitabesi yoktur. Kesin tarihi bilinmemekle birlikte yapı ve süsleme özelliklerine dayanılarak 16. yy’ın başlarına tarihlendirilebilir. Alışılmadık mimarisi ile dikkati çeken türbenin kime  ait olduğu hakkındaki bilgiler kesin değildir. Mezar kitabelerinin en eskisi “Mihr-i Han-ı Şehrade”ye ait olup 1519 tarihlidir ve türbenin 16. yy’ın başlarına kadar dayandığını gösterir. Diğerlerinde ise “Şatuh bind Han” ve “Say Han” gibi Türkiye’de alışılmamış isimler bulunmakla birlikte bu kimselerin kişilikleri hakkındaki bilgilerimiz yeterli değildir. Bu türbede gömülü olanların Kırım Hanları (Giray) hanedanına mensup oldukları yolundaki rivayette bir gerçeklik payı bulunduğu tahmin edilebilir. 1957 tarihli bir tamir kitabesi vardır.

Düzgün sekizgen planlı olan yapı iki katlıdır. Alt kat bir çeşit kriptadır. Kubbesi, üst katta zeminin ortaya doğru yük sekmesine neden olmaktadır. Alt kat küfeki taşından, düzgün sekizgen şeklinde ve basit fakat temiz bir işçilikle meydana getirilmiştir. Burada üç mezar bulunmaktadır. Üst kat mermer şebekelerle çevrili bir teras gibidir. Sekizgenin bir kenarı, yapıya hâkim görünüşteki taç kapıya ayrılmıştır. Zengin silmeli dış şovenin yukarısında kabartma Rumiler vardır, iç söveler ise serpantin breşinden ve sadedir. Kemerin yukarısında 1957 tamiriyle ilgili bir yazı vardır. Sekizgenin geri kalan yedi kenarında, desenleri birbirinden farklı geometrik şebekeler bulunur. Zemini ortaya doğru hafifçe yükselerek ortada düzgün sekizgen bir platforma varır. Buradaki mermer lahtin, kime ait olduğunu veya tarihini belirtecek hiçbir yazı yoktur.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı