Bilgi Dünyası

Çifte Minareli Medrese Nerede (Hangi Şehirde) Özellikleri

Çifte Minareli Medrese Nerede ( Hangi Şehirde ) Çifte Minareli Medrese kim tarafından yaptırıldı, özellikleri ve yapısı hakkında bilgi.
Çifte Minareli Medrese:  Erzurum’da, Tebriz Kapısı denilen semtte ve Ulu caminin hemen yanında bulunan tarihsel yapı.
Yaptıranı belirsiz olup Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın kızı ya da İlhanlılar Beyliği tarafından inşa edildiği ileri sürülmektedir. Büyük ve süslü taç kapısının iki yanında yivli birer minare bulunmaktadır. Minarelerinin şerefeden yukarısı yıkılmıştır. İç avlu dikdörtgen biçiminde olup üstü açıktır. İki katlı olan medrese binasının içi taş oymalar ve kabartmalarla süslüdür. 37 odası bulunan binanın güneyinde de bir türbe yer alır. Ancak günümüzde bu türbenin sandukaları yerinde yoktur.
Çifte Minareli Medrese, hem Osmanlı dönemi savaşlarında hem de Kurtuluş Savaşı yıllarında ağır hasarlar görmüştür. 4. Murat’ın kalıntılarını onartıp top döküm hanesine dönüştürdüğü bina, 1846 yılından Cumhuriyet dönemine kadar yeniden medrese olarak kullanıldı. Eser, son kez 1957 yılında restore edilip ulusal kültür varlıkları envanterine katılarak koruma altına alınmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı