Biyografi

Cihat Burak Kimdir Kısaca Hayatı Eserleri

Cihat Burak kimdir, biyografisi. Cihat Burak kısaca hayatı, eserleri, sanat anlayışı ve resimleri hakkında kısaca bilgi.
Türk mimarı ve ressamı (İstanbul 1915). Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık bölümünü bitiren Cihat Burak, Paris’e gidip (1961), üç yıl resim çalıştı. Mimar olarak Bayındırlık Bakanlığında, İstanbul ve Ankara Teknik üniversiteleri proje bürolarında görev yaptı.
Yurt içi ve yurt dışında özel sergiler açtı; yabancı ülkelerde düzenlenen Çağdaş Türk Sanatı sergilerine katıldı (1964-1965).Türkiye Çağdaş Ressamlar Birliği birincilik ödülünü kazandı (1967). Halk sanatçılarını andıran saf ve gerçekçi anlatımlı tablolarında en çok, küçük figürlü kent görünüşleri, karikatürümsü figürler, mezarlıklar ve kedileri canlandırdı. 1992’de Yahudiler adlı yapıtıyla, “yayınlanmamış öykü” dalında Yunus Nadi Ödülü’nü aldı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı