Cila Nasıl Yapılır? Çeşitleri? Kullanım Alanları

Cila nedir, nasıl yapılır, cila çeşitleri nelerdir? Cilanın kullanım alanları ve özellikleri hakkında bilgiler

Cila: Eşyaları daha güze! göstermek, dış etkilerden korumak için üzerlerine ince tabaka halinde sürülen bir maddedir. Çeşitli eşyaları parlatmak için başka başka cilâlar vardır.

Tahta Cilaları: Renkleri açık sarıdan koyu kahverengiye kadar değişebilir. Esas maddesi bakımından gomalaka ve reçine olmak üzere ikiye ayrılır.

Gomalaka: Tropikal bölgelerde yetişen bir ağacın su yürüdüğü mevsimde özsuyunu emen böcekler vardır. Bunlar öldükten sonra ağaç gövdesine yapışarak 1 sm. kad3r kalınlığında bir tabaka meydana getirir. Bu madde çeşitli ilâçlarla işlenip saf gomalaka haline getirilir.

Reçine: Çam gibi bazı ağaçların katı veya sıvı halinde salgısıdır. Bileşim bakımından karbon, su ve çok az miktarda oksijenden meydana gelmiştir.

Gomalaka da, reçine de suda erimediği için bu maddeler %95 i alkol, geri kalan kısmı da eter, benzol ve benzin olan bir karışım içinde eritilir.

Gomalaka cilâsı, mum cilâsı ve vernik olmak üzere başlıca üç çeşit tahta cilâsı vardır.’ Gomalaka cilâsı gomalakanın alkol içinde eritilmesiyle elde edilir.

Mum cilâsı %60 bal mumu, %30 terebentin, geri kalanı da ispirto ve ispermeçet mumu ile hazırlanır. Su banyosu üzerinde eritilir. Vernik, reçinenin aseton, eter, terebentin, alkol vs. gibi maddelerin içinde eritilmesiyle elde edilir.
Gomalaka cilâsı mobilyacılıkta ve elektrikçilikte yalıtkan olarak kullanılır. Mum cilâsı mobilyada, muşambalarda, parkelerde, vernik de mobilyada, madenî eşyalarda ve macun yapımında kullanılır.

Maden  Taş Cilaları: Esasını ince tebeşir tozu, zımpara, arena, alçıtaşı, çakmaktaşı vs. gibi aşındırıcı maddeler meydana getirir. Bu’ tozların gayet ince ipek eleklerden geçirilmesi gerekir. Bunlar toz halinden başka sıvı veya melhem şeklinde de kullanılabilir. Bu aşındırıcı zerreciklerin içinde yabancı maddeler bulunmamalıdır. İyice ufalanmamış parçacıklar, yabancı maddeler cilalanmak istenen maddenin veya taşın yüzeyini çizip bozabilirler. Cilayı madenî eşyaların üzerine sürmeden önce, parlatılmak istenen maddenin yüzünü nişadır suyuna batırılmış ince tebeşir tozu ile temizlemelidir.

Deri ve Ayakkabı Cilaları Deri cilalarının birçoğu 25 ölçü yapışkan lâka, 20 ölçü gomalaka, 4 ölçü reçine sakızı, 100 ölçü de alkol içinde eritilerek elde edilir. Lâkalarla reçine alkol içinde eritilir, sonra içine bir miktar biberiye katılır, birkaç gün bekletildikten sonra filtreden geçirilir. Deriye sürüldükten sonra güderiyle parlatılır. Lâka, Uzak Doğu’da birçok ağaçlardan toplanan, esmer kırmızı renkte süt kıvamında bir maddedir.

Ayakkabı boyaları, deri boyalarından daha başka türlü hazırlanır. 40 gr. ozokerit, 250 gr. seresin, 40 gr. karnauba (Brezilya palmiyesi) mumu, 15 gr. beyaz balmumu, 1/2 litre terementi yağı, 250 gr. kandil isi, 7500 gr. siyah anilin boyası karıştırılır, buna hoş bir koku veren maddeler de katılır. Şayet boya siyah ayakkabıya sürülmeyecekse kandil isi karıştırılmaz. Ayakkabıya sürüldükten sonra, fırça ile, güderi veya kadife gibi yumuşak deri veya kumaşlarla parlatılır. Böylece cila, hem deriyi parlatır, hem de yumuşatarak ömrünü uzatır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu