Kültür

Cilt Sanatı Nasıl Yapılır? Tarihçesi

Cilt Sanatı Nasıl Yapılır? Cilt Sanatının Tarihi Hakkında Bilgi
CİLT, elle yazılmış veya basılmış bir kitabın bozulmaması için üzerine geçirilen, çoğunlukla deriden, bezden, plastik veya kağıttan yapılma kapak.
Ciltçilik, eskiden tümüyle elle yapılan ve kullanılan malzemenin kalitesi oranında yüksek sanat değeri kazanan saygın bir işti. Müzelerimizde ve kütüphanelerimizde tarihi eser kapsamında sayılan, deri ciltle kaplı ve altın varaklarla süslenmiş pek çok kitap bulunmaktadır.
CİLTÇİLİK, kitapları korumak ve süslemek için çeşitli yöntemler uygulanarak cilt yapma sanatı.
Kitaplar, yüzlerce yıldan bu yana kitaplar değişik tekniklerle ciltlenmiştir. Doğuda Müslümanlığın yayılmasından sonra bu sanat daha da gelişti. Arap din bilginleri, el ile büyük emek verilerek yazılan Kuranlara gereken saygıyı göstermiş ve onları mevcut en iyi malzemelerle ciltletmişlerdir.
Ciltçilik, Osmanlı Devletinde de çok aşama kaydetmiş, profesyonel bir meslekti. Cilt kapakları ayrı ayrı tamamlandıktan sonra kitabın sırtına yapıştırılırdı. Sırtta yazı bulunmaz, kapaklar kitap boyunda kesilirdi. Kitaplara çok zengin şiraze örülür, ayrıca süslü muhafaza kutuları yapılırdı.
Geleneksel cilt sanatındaki bezeme işlerinde ezilmiş altın da kullanılmaktaydı. Altın, kapağa ya da kitabın sayfalarına fırça ile sürülüp parlatılırdı. Çok ince detayların yapılabilmesini sağlayan bu çalışma yöntemi yalnızca Doğu ülkelerinde uygulanmıştır; Batı’da böyle bir gelenek yoktur. Dış kaplama için daha çok koyun ve keçi derileri kullanılmış, bunlar elle traş edilerek inceltilmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı