Bilgi Dünyası

Çin Seddi Nedir? Neden Yapıldı? Özellikleri Nelerdir

Çin Seddi nedir? Çin Seddi kime karşı, neden yapıldı. Çin Seddinin özellikleri nelerdir. Kaç yılında yapıldı.
Çinlilerin ülkelerini düşman saldırılarına karşı koruyabilmek için kuzey sınırlarında inşa ettikleri çok uzun anıtsal duvar (İ.Ö. 3 yüzyıl). Atmosferden de görülebilen insan eliyle yapılmış tek yapıdır.
Çinliler, çeşitli zamanlarda kuzey sınırlarının önemli geçit noktalarına kaleler ve surlar yapmışlardı. Fakat Türk-Moğol akınlarının önüne bir türlü geçemiyorlardı. Çin’de birliği sağlayan imparator ÇeHuang Ti, uzun ve yorucu bir çalışmadan sonra bu surları birleştirerek Çin Seddi’ni tamamladı. Birbirini izleyen Çin sülâleleri de bu savunma duvarının gedik veren yerlerini sürekli olarak onarttılar. Duvarın bugünkü durumu büyük ölçüde Ming sülâlesi (14. ve 15. yüzyıl) döneminden kalmadır. Aralarda oluşan kimi boşluk ve yıkıntılar 20. yüzyılın ikinci yarısında komünist rejimin halka yaptığı bir toplu seferberlik çağrısının ardından onarılmıştır.
Çin Seddi, Liadung Körfezi’nde deniz kıyısından başlar, Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir. Hoangho Irmağının (Sarı Irmak) en kuzey dirseğine ulaşır, bu ırmağı da geçerek Kansu Eyaleti’nin kuzeybatısına kadar uzanır. Gerçekte değişik sülaler tarafından farklı zamanlarda yapılmış olan bir çok sur ve kale, bu savunma projesi kapsamında başarılı sayılabilecek bir biçimde birbirine monte edilmiştir.

Çin Şeddi yaklaşık 3000 kilometre uzunluğundadır. Yüksekliği altı metredir. Surun üzerinde dört metre genişliğinde bir yol vardır. Anıtta her yüz metrede bir gözetleme kulesi bulunmaktadır.
Çağımızda Çin’in en önde gelen turistik gösteri merkezlerinden birine dönüşen Çin Seddi, yetkililerin gösterdikleri bütün özene rağmen, özellikle iklim koşulları nedeniyle çok hızlı bir yıpranmanın tehdidi altındadır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı