Biyografi

Cinci Hoca Hüseyin Efendi Kimdir?

Cinci Hoca Hüseyin Efendi Kimdir? Cinci Hoca’nın Hayatı ve Milleti Nasıl Kandırdığını Anlatan Hikayesi
CİNCİ HOCA, (Hüseyin Efendi), Sultan İbrahim döneminde devlet işlerinin daha çok bozulmasına neden olan sihirbaz ve şarlatan. (Ölümü: 1648).
Hilebazlığı nedeniyle sarayı yıllarca avucunun içinde oynatmış, en son Anadolu Kazaskerliği’ne getirilmiştir
İlk öğrenimini yaparken babasından büyü ile ilgili bilgiler edindi. İstanbul’da Süleymaniye medreselerinden birinde okudu. Bu sırada efsunculuk ve hastalara okumak yoluyla büyük ün kazandı. Sultan İbrahim’in sinir ve kalp hastalığına hekimlerin ilaç bulamaması üzerine, Valide Kösem Sultan tarafından saraya çağrıldı. Nefesi ve sözleriyle geçici bir süre için İbrahim’in sinirlerini yatıştırdı. Bu başarısı üzerine, Şeyhülislâm Yahya Efendi’nin karşı çıkmasına bakılmadan kısa sürede önü açılarak Süleymaniye Müderrisliği’ne (dini ilimler dekanlığı) ve Galata Kadılığı’na (bölge yargıçlığı) getirildi, üstüne üstlük padişahın da hocası oldu.
Saraydan gördüğü yakınlıktan alabildiğine yararlanan Cinci Hoca, sık sık devlet işlerine karışarak Baş vezir Kemankeş Kara Mustafa Paşayı zor duruma soktu. Başvezirin öldürülmesinden sonra devlet içinde daha da etkili oldu. 1664’te Anadolu kazaskerliğine yükseltildi.
Çıkarma çok düşkün biri olan Cinci Hüseyin, dairesine bağlı kadıları süreleri bitmeden görevden alıp yerlerine en çok rüşvet verenleri atadı. Bu yüzden de hakarete uğradı. Tutulamayacak duruma geldiği için görevden alındı (1646). Kendisine verilmiş olan konaktan da çıkartıldı.
Bir süre sonra, çevirdiği dolaplar sayesinde yeniden göreve alındı. Önce İzmit’e, daha sonra Gelibolu’ya sürüldü. Saray tarafından yine de affedilerek İstanbul’a döndü.
4. Mehmet padişah olunca, tören tarihine kadarki kısa sürede cülüs bahşişi için yeterli para bulunamadı. Kendisinden ödünç istenen 200 kese akçeyi devlete vermedi. Bu yüzden hapsedildi ve bütün malları elinden alındı. Daha sonra da padişahın emriyle öldürüldü.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı