Tarih

Çingeneler Kimdir? Nasıl Yaşarlar?

Çingeneler kimdir? Çingeneler nasıl yaşar, karşılaştıkları zorluklar nelerdir?
Roman olarak da bilinen Çingeneler, bağımsız insanlar grubudur. Daha çok Avrupa ve Kuzey Afrika’da, bunun dışında Kuzey ve Güney Amerika’da da yaşarlar.
Bazı Çingeneler, evlerde yaşar; ancak çoğu bir yerden diğerine seyahat eden insanlardır. Genellikle bir süreliğine kamp yapmalarına izin verecek bir yer bulmakta zorlanırlar. Ancak bazı bölgelerde Çingeneler için özel kamp alanları ve çocukları için okullar vardır.
Çingenelerin çoğu serbest meslekle uğraşır. Artık metalleri toplamak, kısa dönemli bir hizmette bulunmak ya da hasat zamanı meyve toplamak gibi mevsimlik işlerde çalışırlar. Bazıları sepet, dantel gibi işler yaparak satar, bazıları da müzisyen, dansçı olarak çalışır.
Çingeneler diğer insanlardan çok farklı yaşadıkları için bazı insanlar onlara kuşkuyla yaklaşmış ve onları topluma uyum sağlayacak şekilde değiştirmeye çalışmışlardır. Çingenelere yüzyıllar boyunca kötü davranılmıştır; ancak onlar tüm bunlara rağmen farklı hayat tarzlarını korumayı başarmışlardır.
Çingenelerin çoğu, Romani adı verilen bir dil konuşur. Büyük ihtimalle Kuzey Hindistan dilinden türeyen bu dilde Yunanca ve Türkçe de olmak üzere birçok dilden sözcük vardır.
• İngiltere’deki Romanlara Çingene adı verilir. Fransa’daysa Bohem, İspanya’da Jitano ve İsveç’te de Tartar denilir.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı