Sağlık

Cinsellik ve Cinsel Sorumluluk Nedir?

Cinsellik nasıl yaşanmalıdır, Cinsel hayatta yapılması gerekenler, Cinsel sorumluluk nasıl olmalıdır.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların (AİDS gibi) yayılmasını engellemek için önlem alınması gerekir. Bunun için erkekler prezervatif kullanabilirler. Prezervatif, cinsel ilişki sırasında takılan ve penisi sıkıca saran ince kauçuktan yapılan bir kılıftır. Meniyi içinde tutarak hastalıklara karşı korunma sağlar.
Bu şekilde korunma “güvenli seks” olarak adlandırılır. Prezervatif aynı zamanda kadının da hamile kalmasını engeller. Gebeliği önlemenin başka farklı yolları da vardır. Bunlara doğum kontrol yöntemleri denir. Örneğin kadınlar “doğum kontrol hapı” kullanabilirler. Bu haplar, rahmin yumurtlamasını durduran özel haplardır.
Cinsellik Nedir?
Cinsellik, cinsel duygu ve istekleri betimleyen bir sözcüktür. Duygusal ve fiziksel yönden karşı cinsi çekici bulan insanlar, heteroseksüel olarak adlandırılır. Bazı insanlar ise heteroseksüel değil homoseksüeldir Bu insanlar, hemcinslerine ilgi duyarlar. Homoseksüel erkekler gay, kadınlarsa lezbiyen olarak adlandırılır. Kendisini biseksüel (hem kendi hem de karşı cinse ilgi duymak) olarak tanımlayanlar da vardır.
Çoğu toplum, geleneksel olarak heteroseksüel davranış kalıplarına dayandığından, homoseksüeller genellikle hukuk dışı davranışlarla karşılaşırlar. Bazı ülkelerde homoseksüellik yas; dışıdır. Bazı ülkelerde ise homoseksüellik normal insan davranışı olarak kabul edilmeye başlanmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı