Genel KültürTarih

Çırağan Sarayı Tarihi Kısaca

Çırağan Sarayı'nın Tarihi Hakkında Kısa Özet Bilgiler

Çırağan Sarayı Tarihi Kısaca: Çırağan sarayı ne zaman kim tarafından yaptırıldı? Çırağan sarayı’nın mimari özellikleri nelerdir? Çırağan sarayı hakkında kısa bilgi

İstanbulun Beşiktaş ilçesinde, deniz kıyısında yer alan ve günümüzde bir bölümü beş yıldızlı otele dönüştürülmüş olan saray Günümüzde “Çırağan Sarayı” olarak bilinen bu yapı, gerçekte 1910 yılında yanarak kullanılmaz duruma gelen orijinalinin büyük çaplı bir onarımla yeniden İstanbul’a kazandırılmış olan bir taklididir.

Çırağan Sarayının kurulu bulunduğu yere ilk olarak 17. yüzyılda Damat İbrahim Paşa’nın eşi Fatma Sultan’a ait bir yalı inşa edilmişti. Lale Devrinde burada sık sık gece eğlenceleri düzenlediği ve ortam da kandillerle aydınlatıldığı için halk arasında Fatma Sultan’ın yalısına “Çırağan” adı verildi. Bu gözde mekan sonradan padişahların yazları dinledikleri bir devlet konutuna dönüştü.

Çırağan Yalısı, 1. Mahmut ve 3. Selim dönemlerinde yenilenerek büyük ve zarif bir saraya dönüştürüldü. Sultan Abdülmecit burada kâgir bir saray yaptırmak için 1859’da eski sarayı yıktırdı. Ancak ölümü planlanan değişikliğin yapılmasını geciktirdi.

1863 yılında, Sultan Abdülaziz’in emriyle yeni sarayın yapımına başlandı. Projesi Saray mimarı Serkis Balyan tarafından çizilen ve 1866’da tamamlanan Çırağan, tam 4 milyon Osmanlı altınına mal oldu. Büyük beğeni toplayan sarayın ara bölme ve tavanları ahşap, duvarları da mermer kaplıydı. Dönemin taş işçiliğinin en üstün örneklerini oluşturan ara sütunlar, son derece zengin döşenmiş mekanlarla büyük bir uyum sergilemekteydi. Bütün odaların zeminleri nadide halılarla kaplanırken, mobilyalar da altın yaldızlar ve sedef kalem işleriyle süslenmişti. Sarayın renkli mermerle bezeli dış cepheleri ve anıtsal kapıları vardı. Yapı, arka sırtlardaki Yıldız Sarayı’na da bir köprü ile bağlanmıştı.

Çırağan Sarayı, Abdülaziz’in sıradan bir müsriflik gösterisinden ziyade, siyasal ve ekonomik açıdan zor duruma düşmüş, “Avrupa’nın hasta adamı” olarak nitelendirilen bir devletin kendisini dışarıdan gelen konuklara hâlâ güçlü ve zengin gösterme düşüncesinin bir ürünüydü. Nitekim, çok önemli ulusal ve uluslararası toplantılara ev sahipliği yapan sarayda ne Abdülaziz’in ne de ondan sonra gelen 2. Abdülhamid Han’ın kişisel keyifleri için neredeyse hiç zaman geçirmedikleri görülür.

Çırağan, son derece çalkantılı bir zaman dilimine rastlayan hizmet döneminde kimi üzücü olaylara da ev sahipliği yaptı. 2. Abdülhamit Han, kısa bir süre padişahlık yapan ağabeyi 5. Murat’ı, siyasal düzeni tehdit etmesi üzerine buraya kapattı (1876). Gazeteci Ali Suavi Çırağan sarayına baskın yaparak taraftarı olduğu 5. Murat’ı kurtarmak isterken Beşiktaş Muhafızı Hasan Paşa tarafından burada öldürüldü (1878).

Çırağan Sarayı, ikinci Meşrutiyet’in ilanından sonra Osmanlı Mebuslar Meclisinin toplantı mekanı oldu. Devletin kudretini göstermek adına, resmi görüşmeler ya da antlaşmalar için İstanbul’a gelen bir çok uluslararası konuk da özellikle burada ağırlandı.

1910’da geçirdiği büyük bir yangınla harabeye dönen ve yalnızca dış duvarları sağlam kalan bu talihsiz yapı, neredeyse bir yüzyıla yakın süreyle harabe halinde tutuldu.
1990’larda girişilen büyük bir onarım projesi kapsamında yeni baştan inşa edilen Çırağan Sarayı, yapılan eklentiler ile Avrupa ve Ortadoğu’nun en gösterişli beş yıldızlı otellerinden birine dönüştürüldü.

Çırağan, günümüzde de Osmanlı geleneğine uygun biçimde, Türkiye’nin taraf olduğu bir çok uluslararası antlaşmanın imza törenine ev sahipliği yapmakta, otel bölümü yabancı devlet adamlarının konaklamasına tahsis edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir