Bilgi Dünyası

Cizye Vergisi Nedir, Kimden Alınır?

Cizye Vergisi nedir, kimlerden alınır, amacı nedir? 
İslam devletlerinde Hristiyanlardan veya başka dinlerden olanlardan, devletten elde ettikleri imtiyazlar karşılığında alman bir vergi türü. Bu bir çeşit “rahat yaşama vergisi“ydi. Cizye verenler devletin koruyuculuğuna girer, dini ibadetlerinde, günlük yaşayışlarında, sanat ve ticaretlerinde serbest bırakılırdı. Bu vergi sadece yetişkin gayrimüslim erkeklerden talep edilir, ihtiyarlardan, kadınlardan ve çocuklardan ise cizye alınmazdı.
Cizye, Osmanlı Devletinde 1856 Islahat Fermanına kadar yürürlükte kaldı. Daha sonra bunun yerine, Hristiyanlar askere alınmadığından, “bedel-i askeriyye” denilen bir başka vergi konuldu. Bu da İkinci Meşrutiyette kaldırıldı (1908).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı